İNÖNÜ MAĞARASI KAZILARI KARADENİZ ARKEOLOJİSİNE ÖNEMLİ KATKILAR SUNUYOR

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi İnönü Mağarası’nda, Bülent Ecevit Üniversitesi, Ereğli Müze Müdürlüğü ve Karadeniz Ereğli Belediyesinin katkıları ile düzenlenen kazı çalışmalarında Geç Kalkolitik Çağa kadar uzanan kalıntılar bulundu.

 

Bülent Ecevit Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Gülden Ekmen, Yrd. Doç. Gökhan Mustafaoğlu, Araştırma Görevlisi Ali Güney ve öğrencilerinden oluşan 17 kişilik ekip Karadeniz Ereğli ilçesine bağlı Alkacabük köyünde yer alan İnönü Mağarası'nda Yrd. Doç. Dr. Hamza Ekmen'in bilimsel danışmanlığında kazı çalışmalarına başladı. 

 

Çalışmalar hakkında bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Hamza Ekmen yaptığı açıklamada "Bülent Ecevit Üniversitesi Arkeoloji Bölümü olarak Herakleia Pontica yüzey araştırması sırasında İnönü Mağarası'nı ziyaret ettik ve mağaranın yüzeyinden topladığımız seramikler, kemik buluntular ve diğer objeler burada Geç Kalkolitik Çağa kadar uzanan yaşamın izlerini bize gösterdi. Bölgede süren araştırmalarımız sırasında benzer nitelikte en az 6 mağara keşfettik. Tüm bu mağaraların özellikleri dikkate alındığında, İnönü Mağarası’nın bölgedeki bir merkez yerleşim yeri olabileceği kanaatine vardık. Bölgede uzun yıllar arkeolojik çalışma yapılmayışından dolayı çok fazla definecilik faaliyetinin gerçekleştirildiğini gördük. Bunun üzerine Bülent Ecevit Üniversitesi Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Özer’in desteği, Ereğli Müzesi Müdürü Ahmet Mercan ve Bülent Ecevit Üniversitesinin ortak müraacatı üzerine İnönü Mağarası’na kazı çalışması yapılması konusunda talepte bulunduk. Bakanlık konuyu değerlendirdikten sonra tarafımıza olumlu bir dönüş yaptı. Bunun üzerine Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün desteği, Ereğli Belediyesi, özellikle Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Uysal'ın ve üniversitemiz rektörünün maddi manevi katkıları ve destekleriyle bu yıl birinci ayını tamamladığımız bir kazı gerçekleştirdik" dedi.

 

Geç Kalkolitik Çağa Kadar Uzanan Bir Yaşam İzi Var

 

"Geçen yıl bulduğumuz bulgulardan bize çizilen haritanın neredeyse tamamını teyit etmiş durumdayız" diyen Ekmen, "Mağarada gerçekten de Geç Kalkolitik Çağa kadar uzanan bir yaşam izi var. Mağara, devamında Erken Tunç Çağında yerleşim görmüş ve bir süre terk edildikten sonra Orta Çağda olduğunu düşündüğümüz bir yerleşim daha görmüş. Sonrasında ise köylüler kazıların başladığı tarihe kadar burayı ağıl olarak kullanmışlar. Kazılar sırasında bulunan çok sayıda ağırşak ile işlenmiş ve işlenmek üzere hazırlanmış hayvan kemikleri, Kalkolitik Çağda yaşayan topluluğun bilhassa küçükbaş hayvancılık ekonomisine dayalı bir yaşam biçimi geliştirdiğini, buna bağlı olarak tekstil üretimi yaptığını gösteriyor. Yine küçükbaş hayvan endüstrisine bağlı olarak mandıracılık faaliyetini gösteren kemikten yapılmış çok sayıda obje, kemik üretiminde de etkin olduklarını gösteriyor. Yine bu ekonominin sürdürülebilmesi için gerekli olan alet edevatı ifade eden çok sayıda bulgu ve buluntuyla karşılaştık. Geçen yılki düşüncemiz kazı çalışmalarının belki bir yıl içerisinde tamamlanabileceği yönündeydi ancak elden edilen zengin ve yüksek potansiyel, bize burada en az 5 yıllık bir proje yapmamız gerektiğini gösteriyor. İlk sonuçlarımız bizleri son derece memnun etti. İnönü Mağarası kazılarının önümüzdeki yıllarda da önemli sürprizler sunacağını düşünüyoruz" ifadelerini kaydetti.

 

Kaynak: AA