İNŞAAT USTALARI “ÇİN’İN KRİSTOF KOLOMBU”NA AİT ANTİK GEMİ TERSANESİNİ BULDU

Nanjing’te bulunan inşaat ustaları “Çin’in Kristof Kolombu” olarak bilinen efsanevi araştırmacıya gemi sağlayan antik tersaneyi buldular. Longjiang Tersanesi olarak bilinen bu yerin 15. yüzyıldaki deniz maceraları ile Çin’in en ünlü deniz gezgini olarak bilinen amiral Zheng He’nin gemilerini inşa ederken kullandığı yer olduğu sanılıyor.

 

Nanjing’te bulunan inşaat ustaları “Çin’in Kristof Kolombu” olarak bilinen efsanevi araştırmacıya gemi sağlayan antik tersaneyi buldular. Longjiang Tersanesi olarak bilinen bu yerin 15. yüzyıldaki deniz maceraları ile Çin’in en ünlü deniz gezgini olarak bilinen amiral Zheng He’nin gemilerini inşa ederken kullandığı yer olduğu sanılıyor.

Amiralin “Hazine Filosu” oldukça büyük, dokuz direkli bir gemilerden oluşmakta ve yaklaşık olarak 12 metre uzunluğa erişmekte idi. Kargo olarak Çin İmparatoru Zheng’in ölümünden sonra deniz araştırmalarını durdurana kadar Afrika gibi uzak yerlerden porselen, ipek ve çay taşımaktaydı.

“Çin’in denizleri yönettiği zamanlar” adlı kitabın yazarı olan Louise Levathes, bu durumun Çin’in tarihinde oldukça önemli bir nokta olduğunu ve I. Dünya Savaşı sırasında deniz üstünlüğünün başka ülkelere geçmesinden önce Çin’in denizlerdeki hareketinin çok fazla olduğunu belirtiyor.

Zheng He’nin donanmasının bir kısmının o zamanlar Çin’in başkenti olan Nanjing’de bulunan Longjiang tersanesinde yapıldığı düşünülüyor. Uzmanlara göre yaklaşık olarak 20 ila 30 bin gemi inşaat ustasını barındıran bu tersaneye çevre kent ve yerleşimlerden de çalışmak için ustalar geliyordu.

Fakat Yangtze Nehri tersanesi Nanjing’in şehirleşmesinden ve gelişiminden etkilenerek şehirleşmenin altında kalarak kayıplara karıştı.  Bu durum, alanda çalışma yapan inşaat işçilerinin buldukları kalıntılar ve bu kalıntılar nedeniyle alanı izleme altına alan ve buradan aldığı ve büyük ahşap bir kapı olduğu sanılan eseri satan yerel antik eserler koleksiyoncusu sayesinde, geçtiğimiz Eylül ayında değişti.

Koleksiyoncu Wang Shiqing buradan aldığı kapının peşini bırakmayarak araştırmaya başladı ve sonunda aslında bulunan şeyin antik bir gemiye ait bir parça olduğunu öğrendi. Alanda yapılan araştırmalarda demir çapalar olarak adlandırılan ve gemi inşaatında kullanılan ekipmanlardan oldukları sanılan birçok eseri ortaya çıkardı.

Wang bu gemi yapıpı aletlerinden oluşan eserleri gördüğünde bu bölgenin sıradan bir arkeolojik alan olmadığını anladığını ve çok büyük olasılıkla antik bir tersane olduğunu tahmin ettiklerini belirtiyor. Tabi ki bütün bu tahminler daha detaylı bir kazının yapılmasını bekliyor.

Zheng He kimdir?

Zheng He Yunnan bölgesi olarak bilinen yerde 1371’de dünyaya gelmiştir. Yongle İmparatorunun altında güçlenmiş ve Hint okyanusuna 27 bin denizci ekibiyle 1405 ile ölüm tarihi olan 1433 yılına kadar yedi adet deniz gezisi gerçekleştirmiştir. Bir İngiliz tarihçinin iddiasına göre Kristof Kolomb’dan 70 yıl önce Amerika’yı keşfetmiştir. Zamanında çok önemli bir insan olmasına rağmen ölümünden hemen sonra Çin’in komşu ülkelerle barışçıl ilişkiler kurma amacıyla yeniden düzenlediği tarihçenin dışında bırakılmıştır.

Çin daha sonra amiralin gezilerini yeniden inşa edilen güçlü deniz ordusunun deniz aşırı seferlerini tanıtmak için kullanmıştır.

 

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/china/11597149/Builders-unearth-ancient-shipyard-of-Chinas-Columbus.html