İNSANIN ATALARI YAMYAM MIYDI?

Ünlü bir arkeolojik alanda keşfedilen antik kadavralar üzerinde yapılan araştırmalar insan kalıntılarının kesilmesi ve oyulmasına yönelik ilk ipuçlarını ortaya çıkarmış bulunuyor.

Ünlü bir arkeolojik alanda keşfedilen antik kadavralar üzerinde yapılan araştırmalar insan kalıntılarının kesilmesi ve oyulmasına yönelik ilk ipuçlarını ortaya çıkarmış bulunuyor.

Somerset’te bulunan Gough Mağarasının kazısı 1992 yılında tamamlanmış ve buradan alınacak maksimum bilginin alındığı düşünülmüştü.  Fakat buradan çıkan insan kemileri üzerinde yapılan araştırmalar günümüze kadar devam eden bir çalışma haline geldi. 1880lerde bulunduktan sonra bir gösteri mağarasına çevrilen kazı alanında bulunan bütün toprak katmanları ve yığınlar ortadan kaldırılmış ve bu aşamada çok kısıtlı bir arkeolojik çalışmaya maruz kalmıştı. Kazılar bulunan kemik kalıntılarının yoğun bir işlemden geçtiğini göstermişti. İnsan kalıntılarının yanında büyük baş memeli hayvanlara ait kemikler, çakmak taşı, boynuz ve fildişi eserler de bulunanlar arasındaydı.

Yeni yapılan radyo karbon analizleri bütün bu kalıntıların oldukça kısa bir dönemde burada biriktiğini, yaklaşık 14 bin 700 yıl öncesinde meydana gelen bir mevsim değişimi süresine denk geldiğini gösteriyor.

Ulusal Tarih Müzesinin Dünya Bilimleri bölümünden Dr Silvia Bello bu çalışmanın başında bulunuyor ve insan kalıntılarının çeşitli çalışmalara malzeme olarak sunulduğunu, daha önceki araştırmalarda kafatası kalıntılarının bir nevi kafatası kasesi yapımında kullanılmak için özel olarak işlendiğini anladıklarını belirtiyor. Araştırma boyunca daha önceki çalışmalara oranla çok daha büyük bir boyutta insan kemiği üzerinde yapılan belirli işlemlerin varlığını gördüklerini de belirten Bello çok teknik bir şekilde organların çıkarıldığına, disartikülasyon yapıldığına, insan kemiklerinin çiğnendiğine, süngerimsi bir görüşüşe sahip gözenekli kemiklerin kırıldığına ve kemiklerin içinde bulunan iliğin çıkartılması için kemiklerin çatlatıldığına dair su götürmez ip uçları bulduklarını anlatıyor.

İnsanların dişleri üzerindeki izlerden su götürmez bir yamyamlık durumunun söz konusu olduğu anlaşılıyor. Daha geniş bir bağlamda bu mağarada bulunan insan kalıntıları üzerindeki izler ve teknik işlemler batı ve orta Avrupa’da başka yerlerde bulunan kalıntılar ile de çok büyük bir benzerlik gösteriyor. Fakat Gough mağarasında bulunan ve “Magdalenian dönemi”ne ait insan kalıntıları üzerindeki işlemlerin o döneme özgü bir ölüm sonrası törenine ait olduğunu, bu işlemlerin ve vücudun tüketilmesinin bir çeşit ritüel olduğu düşünülüyor.

Londra Kolej Üniversitesinden Simon Parfitt bu döneme ait mezarların oldukça az olduğunu be genellikle insan kalıntılarının diğer depozitlerle karışmış bir şekilde bulunduğunu belirtiyor. Uzmanlar bu mağarada yapılacak çalışmaların sonucunda bu ritüel ölü yeme geleneklerinin bölgesel bir olay mı yoksa daha geniş alanlara yayılmış bir durum olup olmadığını anlamaya çalışacaklar.

 

Kaynak: http://www.yareah.com/2015/05/24/archaeology-cannibalistic-habits-of-human-ancestors/