İNSANLAR 45 BİNYIL ÖNCE KUZEY KUTUP BÖLGESİNE YERLEŞMİŞ

45 bin yıllık bir mamut cesedi üzerinde yapılan çalışmalar, insanların Kuzey Kutup Bölgesinde düşünüldüğünden 10 binyıl daha önce var olduğunu gösteriyor.

Donmuş bir mamut cesedi üzerinde silahların açtığı yaraların izleri, Kuzey Kutup Bölgesi'nde düşünüldüğünden 10 binyıl daha önce insanların bulunduğunu gösteriyor. Bölgede ilk kez, yaklaşık 35 binyıl önce yerleşilmiş olduğu düşünülüyordu. Yeni çalışmayla birlikte, Kuzey Kutup Bölgesi'nde insan varlığının belki de en eski kanıtlarına ulaşıldı.

 

Avrasya Kuzey Kutup Bölgesi'nde insanların Paleolitik Dönem kayıtları oldukça az. 2012 yılında Arkeolog Alexei Tikhonov liderliğindeki bir ekibin yaptığı kazılarda, Yenisei'in doğu kıyısındaki donmuş tortu tabakalarından bir erkek mamutun kısmi kalıntıları ortaya çıkarıldı. Araştırmacılar, hayvanın kaval kemiği ve çevredeki malzemelerin radyokarbon tarihlemesine dayanarak, onu 45 binyıl öncesine tarihledi.

 

Mamutun kaburgaları, sağ fildişi ve çene kemiği üzerinde alışılmadık bir takım yaralara rastlandı. Tikhonov ve meslektaşları bu yaraları analiz etti. Bu yaralar arasında mızrak gibi sivri uçlu silahlarla yapılmış çizikler de bulunuyor. Dişte meydana gelen bu hasar, insanların yontarak dişin dış kısmını çıkarmaya çalıştıklarını gösteriyor.

 

Bilim adamları, bu buluntuların 45 binyıl önce orta Sibirya Arktik Bölgesi'nde insanların bulunduğuna dair şüphe bırakmadığını belirtti. Araştırmacılar ayrıca, mamut avlamadaki gelişmelerin, insanların bu denemde Arktik Sibirya'nın en kuzeyinde yaşamasına ve yayılmasına imkân sağlamış olabileceğini ifade etti.

 

Bunun önemli bir kültür geçişini temsil ettiğini söyleyen araştımacılar, muhtemelen, Bering Kara Köprüsü'ne yakın bir alana insanların gelmesine ve Son Buzul Maksimumundan önce Yeni Dünya'ya geçişi için onlara bir olanak sağladığını belirtti.

 

 

 

pasthorizonspr.com

sciencemag.org