İNSANLAR KUZEY AMERİKA KITASINA 24 BİN YIL ÖNCE AYAK BASMIŞLAR

Kanada’nın kuzeyindeki Yukon’da bulunan eski hayvan kemiklerinin analizine göre insanlar düşünülenden 10 bin yıl daha önce Kuzey Amerika’ya ayak bastı.

Kanada Montreal Üniversitesi Antropoloji bölümünde doktora öğrencisi olan Lauriane Bourgeon, bugüne kadar Kuzey Amerika’nın en eski yerleşim yerinin tarihinin 14 bin yıl önceye dayandırıldığını, şimdilerde ise 24 bin yıl olarak tahmin edildiğini söyledi. Araştırmacılar Kuzey Yukon’daki Bluefish Nehri kıyısında yer alan Bluefish Mağaralarından gelen buluntuları analiz ederek bu keşfi gerçekleştirdiler. 

 

1977-1987 yılları arasında Dr. Jacques Cinq-Mars’ın yönetimi altında kazılan bu arkeolojik site, Doğu Beringian prehistoryasında (tarihöncesi) eşsiz bir yer tutar. Dr. Cinq-Mars, hayvan kemiklerinin radyokarbon tarihlemesine dayanarak bölgedeki insan yerleşiminin günümüzden 30 bin yıl önceye dayandığına dair cüretkâr bir hipotez sunmuştu. Benzer yaşta başka yerleşimlerin olmamasından dolayı Dr. Cinq-Mars’ın hipotezi bilim dünyasında tartışmalı bir konu olarak kaldı. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre ise Kuzey Amerika'nın en eski yerleşim yeri olduğu düşünülen bu mağaralar günümüzden 24 bin yıl önce iskân edildi.

 

Araştırmacı ekip, alandan toplanan 36 bin memeli kemiğinin parçalarını inceledi. Bazı parçaların kapsamlı analizi 15 kemikte insan faaliyeti izlerini ortaya koydu. Yaklaşık 20 parçada ise aynı aktivitelerin muhtemel izleri görüldü. Montreal Üniversitesinden Profesör Ariane Burke, kemiklerin yüzeyindeki düz ya da V şekilli çizgilerin insanlar tarafından taş aletler ile yapılan kesme işaretleri olduğunu vurguladı.

 

Araştırmacılar kemikleri daha ileri radyokarbon tarihlemesine de gönderdiler. Bunların arasındaki en eski parça, görünüşe göre bir taş aletin izlerini barındıran bir ata ait mandibula kemiğidir ve radyokarbon tarihlemesine göre 19 bin 650 yıllık olup, günümüzden 23 bin ile 24 bin yıl önceye kalibre edilmiştir.

 

Prof. Burke, bulgularının önceki analizlerle uyuştuğunu ve buranın Kanada’da bilinen en eski yerleşim yeri olduğunu söyledi. Ayrıca bu durumun kuzeybatıdaki Mackenzie Nehri’nden Sibirya’daki Lena Nehrine kadar uzanan geniş bir bölge olan Doğu Beringia’nın son buz devrinde iskân edildiğini göstermiş olduğunu da ekledi.

 

Burke’ye göre popülasyon genetiğindeki çalışmalar, birkaç bin kişiden oluşan bir grubun 15 bin ile 24 bin yıl önce Beringia’da dünyanın geri kalanından izole olarak yaşadığını gösteriyor. Genetik izolasyon coğrafi izolasyonla da uyuştu. Beringia son buzul dönemi boyunca bozkırlar ve buzullar tarafından Kuzey Amerika’nın geri kalanından izole edildi. Böylece potansiyel olarak bir sığınma yeri olmuş oldu. 

 

http://www.sci-news.com/