İNSANLARIN ÇEVRESEL DEĞİŞİMLER ÜZERİNDEKİ EN ERKEN ETKİSİ 11 BİN 500 YIL ÖNCE GERÇEKLEŞMİŞ OLABİLİR

İnsan kaynaklı ekolojik değişimlerin yeni olmadığı yapılan yeni bir çalışma ile kanıtlandı. Bilim insanları bu çalışmada, tarım ve ağaç kesme gibi insan faaliyetlerinin yaklaşık 11 bin 500 yıl önce Ölü Deniz çevresinde erozyona neden olduğunu keşfetti.

İsrail Tel Aviv Üniversitesinden bir grup bilim insanı, Ölü Deniz'in altından kaya ve toprak parçası örneği aldı. Bu örnekler ekibe son 220 bin yıla ait tam bir tortu kaydını verdi. Bu tortu kaydından 11 bin 500 yıl önceki bir örneğe bakan araştırmacılar, doğal olarak oluşmayan erozyon oranları tespit etti.

 

Araştırmaya öncülük eden jeolog Shmuel Marco, bu dönemde ekip biçmenin doğal bitki örtüsünü değiştirdiğini, hayvanların evcilleştirildiğini, otlatmanın doğal bitki örtüsünü azalttığını ve ağaçları yok etmenin otlatma için daha fazla alan sağladığını belirtti.

 

Araştırmacılar, o dönemde gerçekleşen insan faaliyetlerinin Ölü Deniz çevresindeki doğal çevreyi bozarak erozyona neden olduğunu düşünüyor. Marco, bu durumu gölün tortu miktarındaki artışta görebildiklerini söyledi.

 

Bu araştırma, Ölü Deniz Derin Sondaj Projesinin bir parçası olarak gerçekleştirildi. Ölü Deniz, ikilim ve tektonik değişimlerin yanı sıra geçmişte gerçekleşen insan faaliyetleri için bol miktarda arkeolojik kanıtlar sunduğundan dolayı, jeoloji ve iklimbilim araştırmaları için mükemmel bir doğal laboratuvardır.

 

Bilim insanları şimdi antik depremlerin kanıtları için aynı tekniği kullanıyor. Marco, bu 220 bin yıllık tortu kaydının, dünyanın en kapsamlı deprem kaydı sağlayacağını ifade etti.

 

https://www.usatoday.com