IRAK’TA 2 BİN 400 YILLIK MEZAR KEŞFEDİLDİ

Irak’ın kuzeyinde iskelet yığınları ile dolu olan 2 bin 400 yıllık bir mezar keşfedildi. Mezarda ayrıca birbirine bakan 2 yılanbaşı ile süslü bir bilezik de bulundu.

Boston Üniversitesinden Profesör Michael Danti önderliğinde çalışan arkeologlara göre mezar Büyük İskender’in seferleri sonucu yıkılan Akhamenid İmparatorluğu’nun (MÖ 550-330) sonlarına doğru (ya da yıkıldıktan hemen sonra) inşa edildi. Özellikle Akhamenid döneminde çok popüler olduğu bilinen yılanlı bilezikler bu mezarın tarihlenmesinde arkeologlara yardımcı oldu. 

 

Arkeologlar iskeletlerin karışık halde bulunmasından dolayı mezara kaç kişinin gömüldüğünün belirlenmesinin zor olduğunu ve bir zamanlar mezarın içine girilip soyulmuş olabileceğini belirttiler. İskeletler ve yılanbaşlı bilezik dışında mezarda bulunanlar arasında bir çift bronz küpe ve 5 tanesi hala sağlam durumda olan en az 48 çanak çömlek kalıntısı da vardı. Sağlam durumda bulunan 5 kaptan 3’ü kulplu sürahi, bir tanesi minyatür kavanoz kap,  diğeri ise akıtacaklı bir kaptı ve hepsi de iskeletlerin yanında bulundu. Arkeologlar, sınırlı sayıda seramik ve metal eserin bulunmasından ötürü mezarın muhtemelen soylu veya zengin insanlara ait olmadığını, daha mütevazi bir geçmişe sahip insanlara ait olduğunu düşündüklerini söyledi.

 

Arkeologlar 400 ile 1300 yıl önce mezara 6 iskeletin gömüldüğünü ve sonrasında ise en az 5 kişinin daha (muhtemelen daha fazla) gömüldüğünü keşfettiler. Mezarda daha eski kemikler bir kat toprakla ayrılmıştı ve başları batıya dönüktü. Daha sonraki bu gömülere ait herhangi bir eser ise bulunamadı. Arkeologlara göre sonraki dönemlere ait gömülerde defin eşyası bulunmaması bunların Erken veya Orta İslam Dönemine (MS 8.-17. yy) ait olabileceğini gösterebilir. Fakat araştırmacılar daha sonra gömülmenin bunun İslami mezarlar olduğu anlamına gelmediğini ve tarihsel olarak o bölgede Müslüman, Hıristiyan, Yezidi, Zerdüşt ve diğer dinlere mensup insanların bir arada yaşadıklarını söyledi.

 

2 Bin 400 yıllık bu mezar  yol genişletme çalışmaları sırasında inşaat işçileri tarafından keşfedildi ve 2013 yılında kazıldı. Pek çok arkeolog son yıllarda Kuzey Irak’ta ortaya çıkarılan bu gibi mezarların korunmasının önemini vurguladı. Özellikle 2014 yılında IŞİD tarafından Kuzey Irak’ta birçok kültürel miras alanı yok edilip yağmalanmıştı. Fakat bu mezarın da yer aldığı birkaç kasabanın kontrolü IŞİD’ten geri alındı. Arkeologlar Kuzey Irak’taki bölgelere ulaşımın hala zor olduğunu ve bazı arkeolojik sitelerin umutsuzca korunmayı beklediğini belirtti. Daha da önemlisi bu mezarın keşfedilmesine yol açan yol genişletme gibi inşaat projeleri gerçekleştiğinde, yeni arkeolojik alanlar keşfedilebilir. 

 

http://www.livescience.com/