IRAK´TAKİ SHANİDAR MAĞARASI´NDA NEANDERTHAL KEMİKLERİ BULUNDU

IŞİD´in Irak´tan geri püskürtülmesiyle birlikte, bölgedeki bilimsel çalışmalarına kaldığı yerden devam eden arkeologlar, Irak´taki Shanidar Mağarası´nda yeni neanderthal iskelet kalıntılarına ulaştı.

Shanidar Mağarası'ndaki ilk kazılar, Washington'daki Smithsonian Enstitüsü'nden Arkeolog Ralph Solecki önderliğindeki ekip tarafından 1952 ile 1960 yılları arasında yapılmıştı. Arkeologların o zamanlar bulduğu birkaç neandertal iskeleti ve polen kalıntıları, neandertallerin gömmeden önce mezarlara çiçek yerleştirdiğini düşündürmüştü.

 

Antiquity dergisinde yakın zaman önce yayımlanan bir makalede, 40.000 yıldan daha uzun süre önce neanderthallerin yaşadığı Irak'taki Shanidar Mağarası'nda çalışmalarına geri dönen bir ekip tarafından, yeni neanderthal iskelet kalıntılarına ulaşıldığı belirtildi. Araştırma ekibinin bir üyesi olan Cambridge Üniversitesi'nden Graeme Barker, yeni bulunan kemiklerin, 1950'lerde arkeologların otaya çıkardığı neanderthallerden birine ait olabileceğini söyledi. Barker ayrıca, kazı devam ettikçe yeni neandertal iskeletlerinin bulunabileceğini belirtti.

 

Araştırma ekibinin çalışmaları, neanderthallerin yaşadığı mağaradaki ortama ışık tutuyor. Örneğin, Paleobotanik ve Polen Bilimi Araştırma dergisinde yayımlanan başka bir makaleye göre, arıların mağaranın içine taşıdığı polenler bulundu. Doğal yollarla mağaraya girmiş olabileceğini düşündüren bu polenler, neandertallerin ölülerini çiçeklerle gömdüğü fikrini zorlaştırıyor.

 

 

news.discovery.com

smithsonianmag.com