İRAN BATILI ÜLKELERDEN GERİ ALDIĞI 3 BİN 500 YILLIK ESERLERİNİ SERGİLİYOR

İran, hepsi Batılı ülkelerdeki müzelerden ve koleksiyonlardan geri dönen, bazıları 3 bin 500 yıl öncesine kadar uzanan yüzlerce antik eseri sergiliyor.

İran’ın Kültürel Mirası, El Sanatları ve Turizm Örgütünün başkan vekili Mohammad Hassan Talebian, sergilenen tüm eserlerin son iki buçuk yıl içinde İngiltere, Belçika, İtalya ve ABD’den geri alındığını söyledi. Talebian, sürecin anlaşılabilmesi için 2015 yılındaki nükleer anlaşmadan sonra Tahran ile Batı arasındaki ilişkileri değerlendirdi ve nükleer anlaşmadan sonraki atmosferin çok önemli olduğunu söyledi. Kendisinin düşüncesine göre bu durum tüm bu eserlerin evine dönmesini kolaylaştırdı.

 

 

Pazartesi günü Tahran Ulusal Müzesinde açılan bu özel sergi, 558 farklı eseri sergiliyor. Eserler arasında avcılık aletleri, Demir Çağına ait dikiş iğneleri, büyük Kyros tarafından kurulan Akhaemenid İmparatorluğuna ait 2 bin yıllık kolye ve çanak çömlekler yer alıyor.

 

 

 

İranlı öğrencileri Amerikan Büyükelçiliğini bastıkları ve 52 Amerikalıyı 444 gün boyunca rehin aldıkları 1974 yılından bu yana, İran ve ABD diplomatik ilişkilere sahip değil. Tahran ile dünya güçleri arasındaki 2015 anlaşması, İran’ın nükleer programını uluslararası ekonomik yaptırımların kaldırılması karşılığında sınırladı. Ancak, İran-ABD ilişkilerindeki bu kısa süreli çözülme kısa sürebilir. Yeni ABD başkanı Donald Trump yapılan bu anlaşmayı eleştirdi.

 

Bir sanat meraklısı olan Myriam Rahgoshay, yurtdışındaki binlerce bu tarihi eserin geri dönüşünün İran ulusal kimliğine önemli bir katkı olduğunu belirtti: “Bu gurur kaynağıdır. Çünkü parçalanmaya tabi olan kimliğimiz yeniden bütünleşmeye başlamıştır”.

 

 

 

https://phys.org/