İRAN´DA UZUN BOYLU BİR ADAMIN İSKELETİ VE ÇEŞİTLİ DÖNEMLERE AİT ESERLER BULUNDU

Batı İran’da çalışan arkeologlar, günümüzden 1500 yıl önce yaşamış olan aşırı uzun boylu bir adamın iskeleti de dâhil olmak üzere, antik eserlerden oluşan bir hazine deposu keşfettiler.

İran’ın Luristan eyaletindeki bir arkeolojik alanda kazı çalışması gerçekleştiren arkeologlar, binlerce yıllık tarihi eserleri ortaya çıkardılar. Bunlar arasında en heyecan verici keşif ise, MS 224 yılından, İslam Halifesi’nin fethetmiş olduğu 651 yılına kadar hüküm süren Sasani İmparatorluğu döneminde yaşayan ve iki metre uzunluğunda olduğu düşünülen uzun boylu bir adamın kalıntılardır.

 

Alanda çalışan arkeologlar ayrıca, MÖ 550 yılından, Büyük İskender’in öldüğü MÖ 330 yılına kadar var olan Akhaemenid İmparatorluğuna ve MÖ 250 – MS 224 yılları arasında hüküm süren Part İmparatorluğuna ait eserler buldular. Kazının arkeologlarından Ata Hasanpour, Luristan eyaletinin Chia Sabz bölgesinde yapılan son kazılarda Akhaemenid İmparatorluğu dönemine ait nesnelerin bulunduğunu söyledi. İlk Pers imparatorluğu olarak da bilinen Akhaemenid İmparatorluğuna dayanan eserler, tabakları, seramik kapları, boyalı kapları, damgalı süs eşyaları ve sikkeler ile taş aletleri içeriyor. Bunlar Luristan eyaletinde bulunan dönemin ilk eserleridir.

 

Hasanpour, Chia Sabz bölgesinin kuzeyinde, bir yaşlı adamın mezarını bulduklarını, mezarın büyük bir taş plaka ile kaplı dört kil duvardan oluştuğunu belirtti. Mezar alanının yakınında Sasani İmparatorluğu’nun seramik ürünlerinin çoğunu bulduklarını, ancak radyokarbon analizinden sonra kesin bir tarih verilebileceğini de sözlerine ekledi.

 

Arkeologlar kazının son günlerinde, yiyecek depolamak için kullanılan iki saklama kabının bulunduğu depo ortaya çıkardılar. Kapların içeriğinin anlaşılması ve daha ileri bir araştırma için kaplar laboratuvara gönderildi. Depo odası ise Part İmparatorluğuna dayanıyordu. Son olarak arkeologlar kazılarda antik tören salonunun bir bölümünü oluşturduklarına inandıkları iki sütun da ele geçirdiler.

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr