İŞ MAKİNESİYLE TARİHİ MEZARI SOYDULAR

Denizli Acıpayam´da yıllardır gün yüzüne çıkarılması beklenen, Alacahöyük Tülümüs’ü kimliği belirsiz kişiler tarafından iş makineleriyle kazılıp soyuldu.

DENİZLİ’nin Acıpayam İlçesi'ne bağlı Dodurgalar Beldesi’nde yıllardır gün yüzüne çıkarılması beklenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2012 kazı programına aldığı Alacahöyük Tülümüs’ü, kimliği belirsiz kişiler tarafından iş makineleriyle kazılıp soyuldu. Jandarma, Tunç Çağı döneminde yaşayan bir krala ait olduğu düşünülen mezarı soyanların yakalanması için çalışma başlattı. Acıpayam İlçesi’ne bağlı Dodurgalar Beldesi’nde yıllardır gün ışığına çıkartılmayı bekleyen Tunç Çağı’na ait Alacahöyük Tümülüs’ü, bölgedeki yerel yöneticilerin talebi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2012 kazı programına alındı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü kazı için bahar dönemini beklerken, geçen hafta sonu bölgeden gelen bir haber, yetkilileri şoke etti. Bölgede Tunç Çağı döneminde yaşayan bir krala ait mezarın olduğu düşünülen tümülüsün bulunduğu araziye gidenler, dev bir çukurla karşılaştı. Görenleri hayrete düşüren çukuru, define avcılarının höyüğü soymak için iş makineleriyle açtığı ortaya çıktı. İhbar üzerine olay yerine gelen jandarma ekipleri, soruşturma başlattı. HABER: http://www.aktifhaber.com//is-makinesiyle-tarihi-mezari-soydular-562661h.htm  

 

Editörün Notu: 

KENDİ TOPRAĞINI SOYAN KİŞİLERE NE AD VERİLİR?  

Okuduklarınız bir şaka değil. Neredeyse ülkemizde her gün yaşanabilecek sıradan bir olay. Peki, ama Neden?  

Bir kültür mirasını, bu ülkenin bir değerini, iş makinesi ile pervasızca tahrip eden bu zihniyet nasıl oluşuyor? Hiç kimseden, hatta ve hatta güvenlik güçlerinden korkusu olmayan bu kişiler kim? Nasıl oluyor da bir toplumun bir ülkenin ve hatta bir uygarlığın parçası olmayı başaramıyorlar? Bu korkunç olay başka bir ülkede olabilir mi? Mesela bir parçası olmak için uzun yıllardır çaba sarfettiğimiz Avrupa Birliği ülkelerinde bu olay gerçekleşebilir mi?  Sorumlu bir vatandaşın görevi nedir? Bu topraklarda ev sahibi olarak, evimizi korumak bizlerin görevi değil mi? Bu haberi okuduktan sonra Denizli Müze Müdürü Hasan Hüseyin Baysal ile görüşerek konunun detaylarını öğrenmek istedim. Aktardığına göre bahsedilen tümülüs yolun 500 metre yakınında bir nokta. Sadece yolun 500 metre yakınında bulunan bir noktayı bile koruyamıyorsak, çok ama çok acil radikal kararlar almalıyız demektir. Yasalardan ve güvenlik güçlerinden korkmayan bu kişilere sert yaptırımlar uygulayacak yeni kararlar alınmalı. Bu ülkede misafir gibi yaşayan, vatandaşlık bilinci oturmamış utanmazlar yüzünden her geçen gün kültürel mirasımızın bir parçasını daha kaybediyoruz.  İş makinesi gibi saklaması çok kolay, küçük bir taşıtı bulmak acaba ne kadar zaman alacak?  Bekleyip, göreceğiz.