İSA´NIN KAYIP MEZARI BULUNDU MU?

İsa’nın kayıp mezarı? Kudüs’ten bir jeolog İsa’nın mezarının nerede olduğuna dair tartışmaları kızıştıracak “neredeyse kesin bir ipucu” bulduğunu iddia ediyor.

İsa’nın kayıp mezarı? Kudüs’ten bir jeolog İsa’nın mezarının nerede olduğuna dair tartışmaları kızıştıracak “neredeyse kesin bir ipucu” bulduğunu iddia ediyor.

Dr. Aryeh Shimron yeni yapılan testlerin sonucunun 1980’de Kudüs’ün doğusunda bulunan bir mezar alanı olan Talpiot Mezarı’nın İsa’ya, karısı Mary Magdalene’ya ve oğulları Judah’a ait bir aile mezarı olduğunu işaret ettiğini söylüyor.

“İsa’nın Kayıp Mezarı” adı altında, 2007’de yönetmen James Cameron tarafından çekilen belgeselde mezar odası dokuz tabuta ev sahipliği yapıyordu. Bu tabutların üzerinde “İsa, Yusuf’un oğlu”, “Mary” ve Yeni Ahit’te geçen başka isimler yazılıydı.

Yazıtlar ve mezarların tahmini tarihleri bazılarının Talpiot Mezarı’ının İsa’nın evli olduğunu, bir çocuğa babalık yaptığını ve vücut kalıntılarının varlığının Yeniden Diriliş’in asla gerçekleşmediğine işaret ettiğini iddia etmelerine neden oldu.

Tartışmalı iddialar belgeselin yayınlandığı zamanla eş zamanlı olarak birçok anlamda yalanlandı fakat mezarların üzerinde geçen isimler kısmında göreceli olarak ortak bir nokta bulunmuş gibi görünüyor.

Dr. Shimron New York Times’a yaptığı açıklamada, 10 numaralı mezarda yapılan jeo-kimyasal analizlerin bu mezarın Talpiot Mezarı’nda bulunan diğer mezarların arasına çok büyük olasılıkla yakın bir zamanda yerleştirildiğini gösterdiğini belirtiyor.

Bu oldukça önemli çünkü 10 numaralı mezarın üzerinde bulunan Arami dilinde yazılmış yazı “James, Yusuf’un oğlu, İsa’nın kardeşi”  demekte ve bu da İsa’ya ve ailesinin adlarına karşı olan ilgiyi arttırmış durumda.

Dr. Shimron bulunan ipucunun onun hayal edebileceğinin ötesinde olduğunu “sanırım ben James’e ait kemiklerin en başından beri Talpiot Mezarı’nda olduğunu gösteren gerçekten “neredeyse kesin” olan bir ipucu buldum” diyerek açıklıyor.

Dr. Shimron tarafından yapılan jeo-kimyasal testler büyük oranda İsrail Eski Eserler yetkilileri önderliğinde yapılmış. Analizler, kemik kalıntıları üzerinden alınan kilin Talpiot Mezarı kapatıldıktan sonra mezarın üzerine sürülen ve mineral açısından diğer killerden oldukça kolay ayırt edilebilen kille aynı kil olduğunu gösteriyor.  

Analiz sonuçları İsa’nın olası kalıntıları üzerindeki tartışmaları yeniden alevlendirse de bilimsel çevreler bu bulguları kabul etmekten en azından şimdilik oldukça uzaklar. Dr.Shimron’un çalışmasının “kesin” olan hiç bir şeyi göstermediği belirtilirken bir kısım Kudüslü arkeolog konu üzerine çıkacak olan yayını bekliyor. 

 

kaynak:http://www.independent.co.uk/news/world/world-history/the-lost-tomb-of-jesus-scientist-claims-he-has-virtually-unequivocal-evidence-that-could-help-explain-the-whereabouts-of-christs-remains-10158514.html