IŞİD ANTİK PALMYRA KENTİNE ZARAR VERMEYE DEVAM EDİYOR: KENTTEKİ TETRAPYLON YAPISI YOK EDİLDİ, ANTİK TİYATRO İSE BÜYÜK ZARAR GÖRDÜ

Suriye Eski Eserler amiri, IŞİD terör örgütünün Palmyra’daki Tetrapylon yapısını yıktığını açıkladı.

IŞİD militanları, antik Palmyra kentindeki en ünlü anıtlardan bir tanesini daha yok etti. Suriye Eski Eserler amiri Maamoun Abdulkarim, IŞİD’in Tetrapylon yapısını yıktığını ve Roma tiyatrosunun cephesine hasar verdiğini bildirdi.

 

2015 yılında Suriye hükümet güçleri ve müttefiklerinin elinden Palmyra antik kentini alan IŞİD terör örgütü, 1 yıl boyunca kentteki birçok tarihi esere ciddi derecede zarar vermişti. Hatta 27 Mayıs 2015 tarihinde, kentteki Roma tiyatrosunun sahnesinde idam ettiği 20 esirin ölüm videosunu yayınlamıştı.

 

Palmyra antik kenti 1 yıl boyunca terör örgütünün kontrolünde kaldıktan sonra Mart 2016’da Rusya’nın desteğiyle tekrar IŞİD’ten geri alındı. Bir Rus koro şefi tarafından Mayıs 2016’da amfi tiyatroda klasik konser dâhil verilmişti.

 

Ne yazık ki bölge Aralık 2016’ya gelindiğinde ve Şam rejimi geçen yılın sonunda tüm gücünü Halep savaşına yöneltince, IŞİD tarafından ikinci kez Suriye hükümet güçlerinin elinden alındı. Sonrasında kentte yeni infaz dalgaları gerçekleşti. Hatta Rus savunma bakanlığından üst düzey bir yetkili Palmyra bölgesine çok miktarda patlayıcı madde getirildiğini ve teröristlerin kentin tarihsel mirasını yok etmeyi planladıklarını açıklamıştı. Bugün ise antik kentteki iki önemli yapının parçalandığı haberi geldi ve kentteki sütunların, Roma tiyatrosunun ve tetrapylonun büyük hasar gördüğü açıklandı. Tetrapylon, taş platformlar üstüne oturtulmuş 16 adet sütundan oluşuyordu. Aldülkerim'in gösterdiği uydu fotoğraflarında anıtın sütunlarından sadece 4'ünün ayakta olduğu görülüyor. Fotoğraflar ayrıca Roma tiyatrosunun sahne bölümündeki anıt ve heykellerin de büyük hasar gördüğünü gösteriyor.

 

http://www.bbc.com/