IŞİD´İN, ÇALDIĞI ESERLERİ GAZİANTEP’TE SATTIĞI İDDİA EDİLDİ

Rusya’nın BM (Birleşmiş Milletler) Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, IŞİD militanlarının, Suriye ve Irak’tan çaldığı tarihî eserlerin yasadışı satışı için Gaziantep’in bir merkez hâline dönüştüğünü bildirdi. Churkin’in konuyla ilgili BM Güvenlik Konseyi’ne yazdığı mektupta, IŞİD’in, tarihî eserleri nasıl taşıdığı ve sattığıyla ilgili bilgiler verdi.

Küresel öneme sahip yaklaşık 100 bin kültür varlığının IŞİD kontrolü altında bulunduğunu ileten Churkin, örgütün, 9’u UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan 4.500 arkeolojik alanından elde ettiği tarihî eserlerin yasadışı ticaretinden yılda 150-200 milyon dolar gelir elde ettiğini belirtti. IŞİD’in, Suriye’den çaldığı tarihî eserlerin dağıtım sistemini de özetleyen Rus diplomat, eserlerin satışında özellikle internet üzerindeki açık artırma alışveriş sitelerinin kullanıldığına dikkat çekti.

 

Churkin’in yazdığı ve dün kamuya duyurulan mektubunda şu ifadeleri kullandı: “Aşırılık yanlılarının Suriye ve Irak’tan çaldığı tarihî eserlerin satışı genel olarak Türkiye üzerinden yapılıyor. Türkiye’nin Gaziantep şehri, kültür miraslarının yasadışı olarak satıldığı en büyük merkez hâline geldi. Çalınan eserler bu şehirde yasadışı biçimde açık artırmaya çıkarılıyor, antika dükkânları ağı üzerinden ve Bakırcılar Çarşısı’nda (Şekeroğlu Mah. Eski Saray Cad.) satılıyor.”

  Ayrıca, Türkiye-Suriye sınırında yeni satış noktalarının açıldığını belirten Churkin, büyük eşyaların teslimatının, Türk nakliyat şirketlerinin gerçekleştirdiğini belirterek, bazılarının isimlerini verdi. Kaçak tarihî eserlerin daha sonra İzmir, Mersin ve Antalya şehirlerine ulaştırıldığı belirtilen mektupta, buraya geldikten sonra ise sahte belge hazırlandığı aktarılıyor.

 

Tarihî eserlerin daha sonra e-bay gibi internetteki açık artırma usulü alışveriş siteleri üzerinden yabancı ülkelerdeki koleksiyonculara satıldığını kaydeden Çurkin, bazı internet sitelerinin ismini de verdi.

Churkin, internet üzerinde eserlerin satışını yapan faillerin, kimlik ve satıcının bulunduğu yerin tespit edilmesini engellemek için ise IP adreslerini değiştirmek gibi önlemler aldığına dikkat çekti.

 

IŞİD’in bu amaçla ‘Doğal Kaynakların Kontrolü Bakanlığı’ kurduğunu ve bu yapının başında da Ebu Sayyaf El Iraklı’nın bulunduğunun altını çizen Rus diplomat, “Yapılan kazılara, bulunan eserlerin yerden çıkarılması ve taşınması sürecine sadece söz konusu kurumun mührünü taşıyan izin kağıdına sahip kişiler erişim sağlıyor” dedi.

 

tr.sputniknews.com

rt.com