IŞİD MÜZELERDEKİ TARİHİ ESERLERİ BÖYLE YOK ETTİ

Irak´ın Musul kentinde terör örgütü IŞİD´e karşı gerçekleştirilen operasyonlarda IŞİD´den kurtarılan bölgeler gün yüzüne çıkıyor. 2015 yılında örgütün paha biçilemez değerdeki yok ettiği müzeler bugün tanınmaz halde.

Irak askeri güçlerinin terör örgütü IŞİD'e karşı düzenlediği operasyonlarda askerler IŞİD'in yerle bir ettiği müzeyi incelemeye aldı. Çok sayıda tarihi metinin kitapların perişan halde olduğu görülürken paha biçilemez değerde heykeller de tahrip edilmiş...

 

IŞİD, 2015 yılında çektiği bir video ile tarihi eserleri nasıl yok ettiğini tüm dünya ile paylaşmıştı. Şubat 2015'te yayınladığı bir videoda, müzedeki heykellerin balyozlarla paramparça edildiği yer almıştı. Teröristler, tahribat için büyük matkaplar da kullanmıştı.

 

Geçtiğimiz günlerde Musul'da resmi binaların olduğu komleksi IŞİD'ten geri almayı başaran Irak güçleri benzer bir manzarayla karşılaşmıştı.  Resmi binaların bulunduğu bölgede yer alan müzenin hali içler acısıydı. 

 

Yabancı haber ajanslarının servis ettiği fotoğraflarda, teröristlerin müzeyi tamamen enkaza çevirdiği ve içerisindeki tüm eserleri yok ettiği görülüyor.

 

Tümgeneral el Lami, "Müze tamamen boşaltılmış, muhtemelen değerli olan her şeyi çaldılar" demişti.

 

IŞİD lideri Bağdadi Musul'dan kaçtı

 

Reuters haber ajansı, terör örgütü lideri Ebubekir El Bağdadi'nin militanlarını yüzüstü bırakarak Musul'u terk ettiğini bildiriyor.

 

Haberini ABD'li ve Iraklı yetkililere dayandıran ajansa göre, Bağdadi çöldeki köylerden birinde sivillerin arasında saklanıyor. İki ülkenin istihbarat örgütleri, örgüt içindeki iletişim kanallarını izleyerek bu sonuca vardı. Örgüt içindeki konuşmalar, elinde tuttuğu en büyük kentte adım adım yenilgiyi tadan Bağdadi'nin artık saldırılara kumanda etmediğini gösteriyor.

 

Haziran 2014'te Musul'daki El Nuri Camii'nde kendisini 'halife' ilan eden terör başının nerede olduğu doğrulanamıyor.

 

İbadi: Musul yakında kurtulacak

 

Dün Musul'u ziyaret eden Irak Başbakanı Haydar el İbadi, bugün Süleymaniye'de yaptığı açıklamada IŞİD'in ülkeye verdiği zararın 35 milyar dolardan fazla olduğunu söyledi. İbadi, "Musul, tüm Iraklıların çabasıyla yakında kurtarılacak. Güvenlik güçlerimiz kurtarma operasyonu için kendi aralarında yarışa girmiş durumda. Operasyonlar sona erdiğinde Musul halkı Musul'u, Süleymaniye halkı Süleymaniye'yi ve Basra halkı da Basra'yı yönetecek. Federal yönetimler, vilayetlerde hakimiyet sürmemeli" dedi.

 

http://www.milliyet.com.tr/