IŞİD PALMİRA´DA ESİRLERLE BİRLİKTE ANTİK KENTİN SÜTUNLARINI HAVA UÇURDU

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları, ellerindeki üç tutsağı Palmira antik kentinin sütunlarına bağlayıp havaya uçurdu.

Geçtiğimiz mayıs ayından beri IŞİD'in kontrolünde olan Palmira antik kentinde yok edilen bir çok yapının yanı sıra, yıllardır Palmira'da görev yapan Suriyeli arkeolog Halil Esad da yine IŞİD tarafından öldürülmüştü. Suriye'deki muhalif gruplara yakınlığıyla bilinen İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin yaptığı açıklamaya göre, terör örgütü IŞİD militanları bu kez de ellerinde bulunan üç tutsağı Palmira antik kentinin sütunlarına bağlayıp havaya uçurdu. Kentin sütunlarıyla birlikte havaya uçurulan tutsakların kimlikleri henüz açıklanmadı. IŞİD militanları tarafından ilk kez böyle bir idam şeklinin seçildiği düşünülüyor.

 

Palmira'dan açıklama yapan Halid el-Homsi adlı bir muhalif, IŞİD'in havaya uçurarak idam ettiği üç şahsın kimliklerini ve neden idam edildiklerini henüz bildirmediğini söyledi. El-Homsi, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, "İdama tanıklık eden olmadı. Sütunlar havaya uçuruldu ve IŞİD kimsenin yöreye gitmesine izin vermedi" dedi.

 

Muhammed el-Ayed adlı bir diğer muhalif ise, IŞİD'in bu tür eylemleri medyanın ilgisini çekmek için yaptığını söyledi.

 

bbc.com