IŞİD, PALMİRA’DAKİ MUMYALARI KAMYONLA EZMİŞ!

IŞİD’in, antik kent Palmira’daki tarihi eser katliamından yeni görüntüler ortaya çıktı. Görüntülere göre IŞİD militanları, Palmira’daki müzelerden dışarı çıkardıkları mumyaları üzerlerinden kamyonlarla geçerek paramparça etti.

IŞİD, 2015 yılının Mayıs ayında Palmira’yı ele geçirmiş, binlerce yıldır ayakta kalmayı başarmış ve çoğu UNESCO dünya mirası listesinde yer alan yüzlerce tarihi eseri yıkıp, paramparça etmişti. Geçtiğimiz Mart ayında Palmira IŞİD’den temizlendi fakat on ayı aşkın süre içinde IŞİD Roma döneminden kalma eserlerin çoğunu yok etti. Tarihi eserlere karşı girişilen bu katliamlara ait görüntüler bu süre zarfında parça parça internete düşmüş, IŞİD’in dünya kültürel mirası için nasıl bir tehdit oluşturduğunu tüm dünya korku içinde görmüştü.

 

Yeni çıkan görüntülerde, IŞİD militanlarının antik kalıntıları yağmalayıp, yok ettikleri görülüyor. Müzelerden paha biçilemeyecek heykelleri alıp parçalıyor, aynı zamanda, antik dönemden kalma insan mumyalarını da kamyonlarla üzerlerinden geçerek paramparça ediyorlar. Video, Palmira yıkımını gösteren diğer videolar gibi IŞİD’in nasıl Palmira’nın tarihini, tapınaklarını ve hatta insan kalıntılarını “gururla” yok ettiğini gösteriyor. Görüntüler aynı zamanda IŞİD’in bir tepede yer alan türbeyi de patlayıcı maddelerle havaya uçurduğunu gösteriyor.

 

IŞİD Palmira’yı elinde tuttuğu bir yıla yakın süre içinde, meşhur Zafer Takı’nı, Baalşamin ve Bel Tapınakları’nı havaya uçurdu. Geride kalan birçok antik kalıntıya mayınlar ve bubi tuzakları bıraktı. Palmira’daki müzeleri yağmaladı. 2000 yıllık Roma dönemine ait amfitiyatroyu halka açık kanlı infazlarını gerçekleştirmek için kullandı. Taliban’ın 2001’de Bamiyan’daki devasa Buda heykellerini havaya uçurması gibi, IŞİD de İslami geleneklere uygun olmayan her şeyin “kâfirlik” olduğunu iddia ederek bu eylemlerini şiddetini arttırarak sürdürdü. Ağustos 2015’e gelindiğinde IŞİD, Palmira çalışmalarına hayatını adayan arkeolog Halid Esad’ı kafasını keserek öldürmüştü…

 

IŞİD’in kültürel mirasa yönelik bu eylemleri UNESCO tarafından savaş suçu olarak görülüyor.

 

Kaynak: DailyMail