IŞİD SURİYE´DE BULUNAN PALMİRA ANTİK KENTİNİN KAPILARINA DAYANDI

IŞİD’in Perşembe günü Suriye’nin dünya mirası listesinde bulunan Palmira antik kentinin kapılarına dayanması, Irak’ta gerçekleşen yağmanın ve tahribin burada da olacağı korkusunu yaşatıyor.

IŞİD’in Perşembe günü Suriye’nin dünya mirası listesinde bulunan Palmira antik kentinin kapılarına dayanması, Irak’ta gerçekleşen yağmanın ve tahribin burada da olacağı korkusunu yaşatıyor.

Suriye Eski Eserler bakanlığı görevlileri IŞİD’in dünya mirası listesinde en üst sıralarda bulunan antik kente henüz girmediğini, 2km’den az bir mesafede olduklarını ve bölgedeki görevlilerle her yarım saatte bir iletişim kurularak son durum bilgisi aldıklarını belirtiyor.

Palmira antik kenti birçok uygarlığın kesiştiği karavan yolları üzerinde bulunuyor ve 1. ve 2. yüzyıla tarihlenen tapınak ve sütunlu caddeleri ile Roma ve Pers etkilerini yansıtması bakımından önemli bir merkez olarak kabul ediliyor. 

Yetkililer Palmira’da bulunan eserleri ve heykelleri koruma altına alabileceklerini fakat tapınaklar gibi taşınamaz mimari öğelerin korunmasının mümkün olamayacağını, IŞİD’in antik kente girmesi halinde bu öğelerin tamamının yok edileceğinin kesin olduğunu belirtiyorlar. Antik şehrin IŞİD kontrolüne geçmesi halinde yaşanacak tahribatın uluslararası bir facia olarak görülmesi gerektiğini, daha önce Nimrud, Hatra ve Musul’da da tanık olduğumuz barbarlığın ve yapmacılığın tekrarı olacağını belirtiyorlar.

Palmira antik kentinin 2013 yılında Şubattan Eylüle kadar devlet güçlerine karşı savaşan grupların eline geçtiği fakat daha sonra devletin kontrolü tekrar ele aldığı biliniyor. Antik şehrin önemli mimari öğelerinden biri olan Baal Tapınağı bu çatışmalarda hasar görmüş olsa da bu grupların IŞİD gibi İslam öncesi dönemlere ait eserler açısından fanatik yıkıcı bir politika izlemedikleri biliniyor.

 

kaynak: http://www.theguardian.com/world/2015/may/14/isis-syria-palmyra-iraq?CMP=fb_gu