IŞİD´İN PALMİRADAKİ BEL TAPINAĞINI YIKTIĞI DOĞRULANDI

Birleşmiş Milletler’e ait uydu görüntüleri Suriye’nin kuzeyindeki antik Palmira kentinde bulunan Bel Tapınağı’nın yıkıldığını doğruluyor.

Tapınağın 30 Ağustos günü IŞİD tarafından patlatılarak yok edildiğinin bildirilmesinin ardından, Suriye Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürü Maamoun Abdulkarim, 2000 yıllık Bel Tapınağı’nda büyük bir patlamanın meydana geldiğini ancak tapınağın hala ayakta olduğunu belirtmişti.

Birleşmiş Milletlere ait uydu sistemi Unosat ise tapınaktan geriye yalnızca harabelerin kaldığını gösteriyor. Unosat yetkilisi Einar Bjorgo’nun BBC’ye aktardığı bilgilere göre, tapınağın ana binası ve çevresindeki sütunlar yıkılmış durumda.

Bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Palmira, geçtiğimiz mayıs ayında IŞİD tarafından ele geçirilmişti. Geçtiğimiz ay ise, Palmira’da 40 yıldır görev yapmakta olan 81 yaşındaki arkeolog Khaled al-Asaad örgüt tarafından öldürülmüş ve ayrıca Baal Şamin Tapınağı yok edilmişti.

Antik tapınak ve heykelleri, inanca aykırı oldukları gerekçesiyle yok eden IŞİD’in ana gelir kaynaklarından birinin ise eski eser kaçakçılığı olduğu biliniyor.

Palmira tanrılarına adanmış Bel Tapınağı, antik Palmira şehrinin bu zamana kadar en iyi korunmuş yerlerindendi.

IŞİD, geçtiğimiz Haziran ayında Palmira tiyatrosunda tutsak alınmış 20 hükümet askerini idam ettiği bir video yayınlamıştı.

Kaynak: http://www.bbc.com/news/world-middle-east-34111092