İSPANYA’DA BULUNAN 10 BİN YILLIK İNSAN KEMİKLERİ BÖLGEDE YAMYAMLIĞA İŞARET EDİYOR

Yapılan bir araştırmaya göre İspanya’da insanlar Mezolitik Çağ boyunca birbirlerini yemiş olabilir.

Arkeologlar İspanya’da 10 bin yıl önce yamyamlık olayı yaşandığına dair ilk kez kanıt buldu. İspanya’nın güneyindeki bir mağarada keşfedilen insan kemikleri ve kafatasları, diğer insanlar tarafından yapılan yamyamlık (kesik ve yeme) izleri taşıyor. Ancak bu uygulamaların, o dönemde insan topluluklarının maruz kaldıkları besin kıtlığının sonucu olup olmadığı ya da sadece belirli ritüellerin bir parçası olup olmadığı belirsiz.

 

Kalıntılar Valencia kenti yakınlarında yer alan Coves de Santa Maira mağarasında bulundu. Valencia Üniversitesinden bir arkeolog ekip mağaranın derinliklerinde 30 farklı insan kemiğinin yanı sıra üç kafatası keşfettiklerinde orada arkeolojik kazılar gerçekleştiriyordu. Arkeologlar araştırmalarında ayrıca birkaç hayvan kemiği de tespit ettiler. Arkeologlar radyokarbon tarihleme yöntemini kullanarak bu kemiklerin günümüzde 10 bin - 9 bin yıl (Mezolitik Çağ) önceye tarihlediler. Bu dönem avcılıktan evcilleştirmenin başlangıç aşamalarına geçiş dönemiydi. Bundan dolayı arkeologlar tarafından halen iyi anlaşılamayan büyük kültürel değişimler gerçekleşti.

 

EN İYİ HİPOTEZ YAMYAMLIK

 

Araştırmacılar yayınladıkları bu çalışmada, kemiklerdeki diş, taş ve ateş izlerini nasıl kaydettiklerini ve onları nasıl tanımlamaya koyulduklarını açıkladılar. Araştırmacıların analizleri şüpheye yer bırakmadı ve onlara göre bu izlerin mümkün olan en iyi açıklaması yamyamlıktı. Araştırmalarda kemikler üzerinde herhangin bir şiddet belirtisi gözlenmedi. Bu da bireylerin yenildiğinde öldüğünü gösteriyor.

 

Araştırmacı Morales-Pérez’e göre, bir olasılık, bu uygulamaların yalnızca zaman zaman meydana geldiği yönünde. Ona göre yamyamlık besin kıtlığı olduğunda hayatta kalmak için yapılan bir uygulama olabilir. Aynı zamanda yamyamlığın, şiddetli çatışmalar veya cenaze törenlerinde ortaya çıkan kabul görmüş bir sosyal ve kültürel uygulama olabileceğine de inanılıyor.

 

Bu hipotezlerden hangisinin doğru olduğunu bulmak için daha fazla araştırma yapılması gerektiği belirtildi. 

 

http://www.ibtimes.co.uk