İSRAİL´DE 400 BİNYIL ÖNCE KAPLUMBAĞA YENİLDİĞİNİ GÖSTEREN KANITLAR BULUNDU

400 binyıldan daha uzun süre önce İsrail´deki Qesem mağarasında yaşamış olan avcı-toplayıcıların, av eti ve sebzenin dışında kaplumbağa da yemiş olduğu anlaşıldı.

2000 yılındaki bir yol çalışması sırasında tesadüfen bulunan Qesem mağarasında, kaplumbağa yenildiğine dair kanıtlar bulundu. Tel Aviv Üniversitesinden Arkeolog Ran Barkai, kanıtların düzenli olarak kaplumbağa yenildiğine işaret ettiğini söyledi. Prof. Barkai, bunun tatlı veya akşam yemeği öncesinde yenen bir başlangıç yemeği olabileceğini belirtti.   
 
Prof. Barkai ve meslektaşları, kaplumbağa kabuklarının kalıntıları üzerindeki yanıkların yanı sıra, üzerinde taş aletlerin bıraktığı izler olan kaplumbağa kemikleri de buldular. Kaplumbağaların bazen ateşte bütün olarak kızartıldığını bazen de pişirmeden önce kesildiğini söyleyen Prof. Barkai, "Taş bir bıçak kullanarak onları bir şekilde kesmiş ve büyük ihtimalle küçük parçalara ayırmışlar" dedi.
 
Yakın zamana kadar, yalnızca geç Homo sapienslerin, beslenmek için bitki, küçük ve büyük hayvanları kullandığı düşünülüyordu. Qesem'de kaplumbağa gibi küçük hayvanların yenildiğine dair kanıtlar, bunun aksini gösterdi. Bu beslenme çeşidinin daha önce başladığı anlaşıldı.
 
Mağaraya yerleşen avcı-toplayıcılar, alageyik, yabani at ve sığır gibi hayvanları avlayarak besleniyordu. Daha önceki çalışmalarda, buraya yerleşen insanların sebze tükettiklerine dair kanıtların da bulunduğunu belirten Prof. Barkai, "Şimdi, menülerinde kaplumbağaların da olduğunu biliyoruz" dedi. 
 
Tarihte, kaplumbağa gibi yavaş hareket eden hayvanların daha sonra yenmek için saklanmış veya konservelenmiş olduğunu belirten Dr. Ruth Blasco, "Belki Qesem mağarası sakinleri de, yalnızca yerel kaynaklarını mümkün olduğu kadar genişletmek istiyordu. Her halükarda bu keşif, burada yaşamış insanların bir alanda sahip olduğu bilgi birikimine, kabiliyetlerine ve belki de yemek tercihlerine yeni bir boyut katıyor" dedi. 
 
Barkai ve meslektaşları, şimdi de mağarada bulunan kuş kemiği kalıntıları üzerinde çalışıyor.
 
 
 
 
 
nytimes.com
aftau.org
qesemcave.wix.com