İSRAİL’DE ATEŞ YAKMAK İÇİN KULLANILAN 9 BİN YILLIK BİR LEVHA BULUNDU

İsrailli arkeologlar, tarihöncesi Yahudiye sakinleri tarafından Taş Çağı boyunca ateş yakmak için kullanılmış olan 9 bin yıllık bir kalker levha keşfetti. Bulgu, Yahudiye bölgesindeki 38. Karayolu´nun genişletilmesinden önce yapılan İsrail Eserler Kurumu (IAA) kazılarının bir parçası olarak keşfedildi.

Kazı başkanı ve prehistorik dönem uzmanı olan Anna Eirich-Rosa, levhanın, insanların yerleşik bir yaşam biçimini benimseye başladıkları Neolitik Döneme ait olduğunu düşündüklerini söyledi.

 

Bölgenin eski sakinleri, iki oyuğa ve bir kanala sahip kalkerden yapılmış kalın bir levha geliştirdiler. Bazıları bunun antik bir oyun tahtası olduğuna inanıyor. Ancak Kudüs İbrani Üniversitesinden bazı araştırmacılara göre, bu tür levhalar bir ateş yakmak için kullanıldı ve bu mekanizma kanala takılan bir ahşabın hızlı bir şekilde dönmesini sağladı. Daha sonra kinetik enerji ısıya dönüştü ve boşluklara yerleştirilen yanıcı bir madde ile temas ettiğinde alev almasını sağladı.

 

Anna Eirich-Rosa’ya göre keşfedilen bu taş, aynı döneme ait 10 örneği bulunduğundan ötürü nadir ve çok özel bir keşif. Rosa buluntuların, insanlığın bu dönemde piroteknik yeteneklerinin nispeten ilerlemiş olduğunu gösterdiğini ifade etti.

 

Yaklaşık 10 bin yıl önce, Neolitik Dönemde ateşin kullanımı daha yaygın hale gelmesine rağmen, bölgede ateş kullanıldığına dair kanıtlar Erken Taş Devrine (yaklaşık 800 bin yıl önce) aittir. Örneğin, geçmişte Ürdün Nehri üzerinde yer alan tarihöncesi bir yerleşim yerinde tohumlar ve yanmış çakmaktaşı bulunmuştur.

 

 

http://www.jewishpress.com