İSRAİL’DE ROMA DÖNEMİ BULUNTULARI

İsrail’de, yaklaşık bin 600 yıl önce Akdeniz kıyısı açıklarında batmış bir ticaret gemisinden bronz heykeller ve binlerce sikke ortaya çıkarıldı.

Keşif, İsrail Eski Eserler Kurumu’nun (IAA) aktardığına göre, Akdeniz’in doğusundaki Caesarea (Kayserya) antik limanında birkaç hafta önce iki dalgıç tarafından yapılmış. 

 

Üst üste yapılan dalışlarla, Roma güneş tanrısı Sol’u tasvir eden bir bronz lamba, ay tanrıçası Luna’nın bir figürini, , gerçek boyutta yapılmış üç bronz döküm heykeline ait parçalar ve iki öbek hâlinde binlerce sikke bulundu (sikkeler üzerinde, Büyük Konstantin ve Licinius’un (MS 4. yüzyıl) portreleri yer alır.)

 

Demir çaparlar ve mürettebat tarafından su içmek için kullanılmış kavanoz parçaları da buluntular arasında yer alır.

 

İsrail Eski Eserler Kurumu Arkeoloji biriminden Jacob Sharvit ve Dror Planer, buluntuların deniz yatağı üzerindeki konumu ve dağılımına bakarak, büyük bir tüccar gemisinin geri dönüşümü yapılacak metaller taşıdığını belirtti. 

 

Sharvit ve Planer, İsrail’de, son 30 yıldır böylesine bir sualtı buluntu grubuna ulaşılmamış olduğunu ifade etti. Araştırmacılar, metal buluntuların antik dönemde eritilip, yeniden kullanılması nedeniyle bu buluntuların oldukça nadir olduğunu sözlerine ekledi.

 

Geminin, muhtemelen limana girerken bir fırtınaya yakalandığı, kayalara ve dalgakırana çarpmadan önce sürüklendiği düşünülüyor.

 

Buluntu çeşitliliğinin, Geç Roma Döneminde “ekonomik ve ticari istikrar dönemini” yansıttığını belirten İsrail Eski Eserler Kurumu yetkilileri, daha önce Caesarea’daki sualtı kazılarında birkaç bronz heykel keşfedilmiş, fakat bu son buluntu grubu daha büyük ve deniz kumu sayesinde oldukça iyi durumda günümüze kalmış.

 

reuters.com

Fotoğraflar: news.discovery