İSTANBUL´DA TARİHİ ESER OPERASYONU

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarihi eser kaçakçılarına göz açtırmıyor. Son bir hafta içerisinde ikinci kez kaçak tarihi eser operasyonu yapan jandarma ekipleri bu kez kaçak kazı sonucu elde edilen altın, gümüş sikke ve objelerden oluşan toplam (121) adet tarihi eseri piyasaya sürülmek üzereyken Zekeriyaköy´de ele geçirildi.

Jandarma ekipleri, Sarıyer'de, M.D., M.Ö. ve Suriye uyruklu S.A. isimli üç kişi kaçak kazı sonucu elde ettikleri, Yunan, Roma ve Bizans ait altın ve gümüş sikkeleri piyasaya sürmek için müşteri aradıkları bilgisi alındı. Takibe alınan şüpheliler, Zekeriyaköy Uskumru Mahallesi'nde araçlarıyla birlikte yakalandı.

 

Araçta yapılan aramada; aracın ön koltuk arasında bulunan boşlukta yuvarlak karton içerisinde, 1 adet taşlı altın yüzük, 1 çift altın küpe ile aracın el freni plastik muhafazası içerisine gizlenmiş vaziyette 69 adet gümüş sikke, 34 adet altın sikke, 14 adet altın tekli küpe, 2 adet altın obje olmak üzere toplam 121 adet değişik dönemlere ait olduğu değerlendirilen tarihi eser ele geçirildi.

 

Gözaltına alınan M.D., M.Ö. ve S.A. isimli şüpheli şahıslar, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

http://www.milliyet.com.tr