İSTANBUL´UN 16 ASIRLIK SURLARI ZAMANA DİRENİYOR

Roma İmparatorluğu zamanında, 5. asırda yapımına başlanan ve şehri saran İstanbul´un tarihi surları, tarihin izlerini günümüze taşımaya devam ediyor.

Roma İmparatorluğu zamanında, 5. asırda yapımına başlanan ve şehri saran İstanbul'un tarihi surları, tarihin izlerini günümüze taşımaya devam ediyor. Dünyanın en uzun tarihi eserleri arasında yer alan surlar, kara tarafından 8, Haliç tarafından 6 ve deniz tarafından 9 olmak üzere yaklaşık 23 kilometrelik uzunluğuyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

 

İlk olarak 5. yüzyılda yapımına başlanan surlar, zaman içinde yapılan ekleme ve düzenlemelerle son halini aldı.

 

Şehrin can damarı sur kapıları   

                                                   

Surlarla çevrelenmesinden dolayı şehre giriş ve çıkışların yapılabildiği tek yerler olan kapılar, adeta şehrin can damarını oluşturuyor. Söz konusu surlarda 50 civarında kapı bulunuyor.

 

İstanbul defalarca kuşatılmasına rağmen, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453'te fethedilmesine kadar alınamadı. İstanbul'un uzun süre fethedilemeyen efsanevi bir şehir olmasının en büyük sebebi, çevresini kuşatan bu surlar olmuştur.

 

"Surlar her dönemde İstanbul için çok önemli oldu"

 

İstanbul Şehri Kültür ve Tarih Araştırmaları Merkezi Başkanı Süleyman Faruk Göncüoğlu, yaptığı açıklamada, surların her dönemde İstanbul için çok önemli olduğunu belirterek, "Tarihin en yakın şahidi bu kadim surları çekinmeden gezebilmek, tarihi yerinde hissederek turlayabilmek; neden bu kadar uzak kalabilmekteyiz?" ifadelerini kullandı.

 

http://aa.com.tr