İSTANBUL´UN KAYIP ADASININ TARİHİ AYDINLATILIYOR

Maltepe sahiline yaklaşık 700 m uzaklıkta bulunan Vordonisi Adası´nın tarihi gün yüzüne çıkartılıyor. 1010 yılında meydana gelen depremle batan adanın, Maltepe Belediyesi ve üç üniversitenin işbirliğiyle, turizme kazandırılması ve UNESCO Dünya Mirası Listesi´ne dâhil edilmesi amaçlanıyor.

Tarihi yaklaşık 1200 yıl öncesine dayanan  ve 1010 yılında meydana gelen büyük İstanbul depreminde sular altında kalan Vordonisi Adası'nın tarihi, Maltepe Belediyesi öncülüğünde, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Gazioğlu, Dr. Hakan Kaya, Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bilir, su altı araştırmacısı ve gazeteci Gökhan Karakaş, Deniz Biyoloğu Mert Gökalp, Vordonisi rehberleri Serco Ekşiyan ve Ercan Akpolat’tan oluşan bir ekiple araştırılıyor. Adanın tüm özellikleriyle keşfedilerek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı ve UNESCO’ya bir çalışma sunulması hedefleniyor. Sonraki aşamada ise, batık adanın UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dâhil edilmesi ve dalış turizmine açılması amaçlanıyor.

Adadaki çalışmaların, hem 1200 yıl öncesine kadar geriye giden ada tarihinin araştırılması hem de 1010 yılında meydana gelen deprem sonrası yaşananları ortaya çıkarmak amacıyla başlatıldığını belirten Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, adanın tarihinin aydınlatılmasının, İstanbul'un Adadolu Yakası'ndaki turizm cazibesini de arttıracağını ifade etti.

Keşif ekibi ise, İstanbul’un 10. adası Vordonisi'de yapılacak araştırmayla ilgili şu bilgileri verdi: “Bu adada karbon 14 ve diğer bilimsel metotlarla bir araştırma yapılarak, kayaçların durumunun incelenmesi lazım ki, gerçek tarih ortaya konulabilsin. Adanın kalıntıları üzerinde kestane, midye ve türevi deniz canlıları olduğu için tam olarak ana manastırı görebilmek mümkün olmuyor. ”

Bölgede yaşayanlar dışında pek bilinmeyen Vordonisi, aslında iki adadan oluşuyor. Biri büyük, diğeri küçük Vordo olarak geçen adalar, İstanbul’un 10’uncu ve 11’inci adalarını oluşturuyor. Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı, Sedef, Tavşan, Kaşık, Yassı ve Sivriada’dan oluşan İstanbul adalarının gizemli parçası olan Vordonisi, gelişen teknolojiyle birlikte 2000’li yıllarda daha fazla bilinmeye başladı. Bizans Tarihçisi Semavi Eyice tarafından 1936’da kayıtlara geçen Vordonisi’nin, hemen karşısındaki Küçükyalı’da Satyros Manastırı’nın ikizi olduğu biliniyor.

 

maltepe.bel.tr/