İSVEÇ TARİH MÜZESİ VE VİKİNG SERGİSİ

İsveç Tarih Müzesi, İşveç’te yer alan en büyük müzelerden biridir. Her yıl, İsveç’ten ve dünyanın dört bir yanından binlerce ziyaretçi, müzedeki en büyük Viking sergisini görmek için ziyaret ediyor. İsveç’in önde gelen altın ve gümüş hazineleri, İsveç tarihinin en şiddetli savaşlarına ait Orta Çağ sanatı ve eşsiz buluntular müzede yer alıyor.

Müze’de ekleksiyatik sanata ait ve arkeolojik olmak üzere 10 milyondan fazla eser bulunmaktadır. Bu eserler; prehistorik dönemden Viking ve Orta Çağ’a kadar farklı dönemleri ve kökenleri içeriyor.

 

İsveç Tarih Müzesi aynı zamanda düzenlediği geçici sergiler ve etkinliklerle her yaştan insanı buluşturan bir mekan. Konferanslar, okul gezileri, aile etkinlikleri ve okul tatil programları müzedeki faaliyetlerin bir parçasıdır.

 

Müzenin restoran kısmında ise yerel ve organik ürünlerin kullanımının tercih edildiği ‘Viking tabağı’ gibi menülerle hem çocuklar, vejetaryenler düşünülerek yapışmış birçok seçenek de mevcuttur.

 

Müzede yer alan Viking sergisi ziyaretçilerini ağırlıyor. Vikingler daha çok barbar ve acımasız soyguncular olarak bilinirler. Günümüzde Vikinglerin dünyayı nasıl dolaşıkları ve diğer insanlarla nasıl savaştıklarını anlatan birçok görsel ve hikaye de mevcuttur. Vikingler çoğunlukla barışçıl tüccarlardı. Ancak bu dönemde İskandinav Ülkelerinde yaşayan insanların büyük bir bölümü Viking değildi. Onlar daha çok çiftçi, avcı ve sanatkarlardan oluşuyordu. Bu sergide silahlar yer almıyor ancak onların dini inançlarını ve aile yaşamlarını anlatan farklı resim ve binlerce obje bulunuyor. 

 

Kaynak: http://historiska.se