İSVİÇRE’DE GÖLE DALIŞ YAPAN DALGIÇLAR NEOLİTİK DÖNEME TARİHLENEN BİR AYAKKABI KEŞFETTİ

Zürih’te göle dalış yapan dalgıçlar çok önemli bir keşif gerçekleştirdi. Dalış esnasında Neolitik Döneme tarihlenen 5 bin yıllık korunmuş bir ayakkabı buldular.

 

Maur’da bulunan Greifensee gölünde bulunan ayakkabının çok iyi durumda korunarak günümüze ulaştığı görüldü. Şimdiye kadar sayıları onu bulmayan ve nadir bulunan eserler arasında bu ayakkabı da yerini aldı. Daha önce bulunan az sayıda diğer örnekler de yine Avrupa’da ortaya çıktı.

 

Zürih bölgesinde yer alan göl kıyısı taş devri yerleşmeleri, Avrupa’nın en önemli arkeolojik alanları olarak kabul görüyor.

 

Geçtiğimiz günlerde Zürih’te yetkililer yaptığı açıklamada, 5000 yıl öncesine tarihlenen bu ayakkabının “Horgen” kültürüne ait olduğunu ifade ettiler.

 

Uzmanlar bulunan bu ayakkabının, Neolitik Dönem kıyafetleriyle ilgili ustaca üretilen ilk örneği oluşturduğunu belirtti. Neolitik Döneme tarihlenen ayakkabının günümüzde nadir görülen bazı ağaç türlerine ait kabuk ve hasırlardan yapıldığı görüldü.  

 

Yapılan açıklamada ayakkabının restorasyon ve konservasyon sürecinin çok uzun ve karmaşık olacağı ve ayakkabının bu denli korunarak günümüze ulaşmasının da çok sıra dışı olduğu ifade edildi.

 

Kaynak: https://www.swissinfo.ch