İSVİÇRE´DE ROMA DÖNEMİ DEFİNESİ BULUNDU

İsviçreli bir çiftçi, kiraz bahçesinde İsviçre´de şimdiye kadar saptanmış en büyük hazineyi buldu.

Aargau Kantonu'nun kuzeyindeki Ueken'de yaşayan bir çiftçi, kiraz bahçesinde 1700 yıl önce gömüldüğü anlaşılan büyük bir define buldu. MS 3. yüzyıl Roma sikke grubundan oluşan definenin, İsviçre tarihinin en büyük buluntularından biri olduğu belirtildi. 4 binden fazla bronz ve gümüş sikkenin yer aldığı definenin 15 kg civarında ağırlığa sahip olduğu açıklandı. 

 

Ueken'de yaşan çiftçi, defineyi temmuz ayında ortaya çıkardı. Fick kasabası yakınındaki bir Roma yerleşiminin keşfinden sadece birkaç ay sonra bulunan sikkelerin, Roma kökenli olabileceğinden şüphelendi.

 

Çiftçinin irtibata geçmesiyle kazıya başlayan yerel arkeoloji servisi, yaptığı çalışmaların ardından dün açıklama yaptı. Definede 4.166 sikkenin bulunduğu ve çok iyi durumda olduğu belirtildi. Sikkelerin bazıları 3. yüzyılın son çeyreğinde yaşayan Roma İmparatoru Aurelian zamanına, bazıları da yine aynı yüzyılda yaşayan Roma İmparatoru Maximian dönemine ait olduğu tespit edildi. Kazıda çalışan İsviçreli Arkeolog Georg Matter, sikkelerin tüm beklentileri aştığını belirtti. Ayrıca bu keşfin, bir arkeoloğun kariyerinde en fazla bir veya iki defa tecrübe edebileceği bir deneyim olduğunu ifade etti.

 

 

Kaynak: http://www.bbc.com/news/world-europe-34872657