İTALYA´DA BİR MAĞARADA BULUNAN 13 BİN YILLIK TAŞLAR DEFİN RİTÜELLERİNE IŞIK TUTUYOR

İtalya’da Üst Paleolitik döneme ait mezarlık alanında yapılan uluslararası bir çalışma, düşünülenden yaklaşık 5 bin yıl daha önce, taşların sembolik gücünü uzaklaştırmak için ritüel olarak kırılmış olabileceklerini ortaya çıkardı.

Arene Candide, yaklaşık 20 yetişkin ve çocuğun mezarını içeren hokey pisti büyüklüğünde bir mağaradır. İlk kez 1940’lı yıllarda kazılan mağara, batı Akdeniz’in Paleolitik ve Neolitik dönemlerine ışık tutan bir mağara olarak görülür. Ancak şimdiye kadar hiç kimse bu mağaradaki bu kırık çakıl taşlarına bakmamıştı. Şimdi ise; Montréal Üniversitesi, Arziona Eyalet Üniversitesi ve Cenova Üniversitesinden araştırmacılar, Akdeniz’deki Arene Candide mağarasında bulunan 29 çakıl parçasını inceledi. İncelemenin sonucuna göre araştırmacılar yaklaşık 13/11 bin yıl önce yassı dikdörtgen çakıl taşların sahilden getirildiği, ölüleri boyamak için kullanıldığı ve sonrasında da kırılıp atıldıkları sonucuna vardılar. Araştırmacılardan antropolog Julien Riel-Salvatore’ye göre, bundaki amaç, taşların ölen kişilerle temasa geçen nesneler olarak düşünülmesiydi.

 

 

Arizona Üniversitesinden Claudine Gravel-Miguel eğer yorumları doğruysa objelerin kasıtlı olarak parçalanmasına dair kanıtların böylece 5 bin yıl daha geriye gittiğini söyledi. Çünkü bir sonraki kanıtın, yaklaşık 8 bin yıl önce Orta Avrupa’dan, Neolitik Döneme ait kanıtlardan geldiğini belirtti. Oysaki Arene Candide’deki veriler, insanların hala avcı-toplayıcı oldukları 13/11 bin yıl öncesine ait.

 

 

Bu mağarada yapılan kazılarda sadece taş parçaları bulundu. Bunun anlamı araştırmacılara göre kırılan taşların diğer parçalarının bir hatıra ya da tılsım olarak alındığı anlamına gelebilir. Çünkü kırık çakıllarla eşleşen herhangi bir parça bulunamadı. Uzmanlara göre insanlar ölen kişiyle duygusal bir bağlantı oluşturmuş olabilirler.

 

Araştırmacılar son olarak arkeologların taş gibi objelere önem vermeyip bakmadıklarını ama bundan sonra doğal gibi duran bu taş objelere, eser açısından bir anlam ifade edebileceğinden dikkat etmeleri gerektiklerini belirtti.

 

http://www.ibtimes.co.uk

 

https://phys.org