İTALYA’DA DÜNYANIN EN ESKİ DİŞ DOLGUSU BULUNDU

Araştırmacılar, İtalya’nın kuzeyinde, Lucca yakınlarındaki Riparo Fredian bölgesinde dünyanın en eski diş dolgusunu keşfetti. Yersakızından (bitümen/bitüm) yapılmış dolgular 13 bin yıllık ön kesici dişlerde bulundu.

Bu iki dişin her biri büyük deliklere sahiptir. Bunların kenar yüzeylerindeki işaretler, dişlerin taş aletlerle oyulup genişletilmiş boşluklara sahip olduğunu gösteriyor. Bilim insanları dişlere açılan bu deliklerde bitki lifleri ve yersakızı (bitümen/bitüm) kalıntıları tespit etti.

 

Dolgular muhtemelen bugünkü gibi aynı amaca hizmet ediyordu; ağrıyı azaltmak ve yiyecekleri boşluklardan uzak tutmak. Arkeologlar, yersakızı (bitümen/bitüm) ve bitki maddelerinden yapılan dolgu maddesinin antiseptik özellikleri için seçildiğini düşünüyor.

 

Bolonya Üniversitesi’nden arkeolog Stephano Benazzi, bunun oldukça sıra dışı bir keşif olduğunu, normal dişlerde görebileceğimiz şeyler olmadığını söyledi. Benazzi tüm bu kalıntıların, tarihöncesi diş dolgusuna dair bir kanıt oluşturduğunu düşünüyor.

 

Arkeologlar daha önce, Slovenya'da toplanan 6 bin 500 yıllık dişlerin içine dolgu olarak kullanılmış balmumu keşfetmişlerdi.

 

http://www.upi.com