İTALYA’DA ETRÜSK DÖNEMİNE AİT NEKROPOL İLGİNÇ KEŞİFLER SUNMAYA DEVAM EDİYOR

Arkeologlar, İtalya’nın Lazio eyaletindeki Viterbo kenti yakınlarında bulunan ve bir Etrüsk kenti olan Vulci’de yer alan Poggetto Mengarelli Nekrolopü’nde, MÖ 3.-2. yüzyıllara ait bir kadın mezarını keşfettikten sonra ilginç bir Noel hediyesine sahip oldular.

 

Nekropoldeki bir mezarda bulunan objelerin bir kısmı, mezarda yatan kişinin bakım ve makyaj malzemeleri ile tanındığını gösteriyor. Öyle ki mezarın, “makyaj sanatçısının mezarı” olarak adlandırılacak kadar özellikli olduğu belirtildi.

 

Kadının mezarından çıkarılan eşyalar arasında; bir laghinos (uzun, ince boyunlu bir şişe şeklinde kavanoz), bronz bir saç tokası, bir takım kabartmalı bronz vazo ve bolca oymalı ayna, bir kap, bir tava, makyaj malzemelerinin muhafaza edildiği bir kutu, bir makas, vücudu temizlemek için kullanılan bir nesne ve ağzı hala tıpalı olan bir su şişesi ile birlikte, birkaç seramik vazo vardı.

 

Bilimsel yönetici Carlo Cases, şişe ile ne yapıldığını öğrenmenin ilginç olacağını söyledi. Cases ayrıca bulguların analizinin hâlihazırda devam ettiğini ve Modena Üniversitesi Kimya Fakültesinden Profesör Rambaldi ve Reggio Emilia tarafından incelenecek örneklerin alındığını da sözlerine ekledi.

 

Müfettiş Alfonsina Russo ise bu keşfin önemli olduğunu vurgulayarak, bölgenin tarihinin küçük bir bölümünü ortaya çıkarmada yardımcı olan özgün ve ilginç bulguları inceleme fırsatı bulduklarını söyledi.

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr