İTALYA´DA KAÇAKCILIĞA BÜYÜK DARBE

İtalyan hükümetinin geçen çarşamba yaptığı açıklamaya göre, İtalyan polisi, toplamda 45 milyon Euro (52 milyon dolar) değerinde olan 5000 den fazla arkeolojik eseri İsviçre-İtalya kaçakçılık organizasyonunu çökerterek ele geçirmiştir.

İtalyan hükümetinin geçen çarşamba yaptığı açıklamaya göre, İtalyan polisi, toplamda 45 milyon Euro (52 milyon dolar) değerinde olan 5000 den fazla arkeolojik eseri İsviçre-İtalya kaçakçılık organizasyonunu çökerterek ele geçirmiştir.  Toplam sayısı 5361 olan ve 8. Yüzyıl ile 3. Yüzyıl arasına tarihlenen eserler arasında vazolar, mücevherler, freskler ve tunç heykeller bulunmuştur.  

Kültür Bakanı Dario Franceschini’nin açıklamasına göre bu eserlerin tamamı yasadışı kazılarda bulunmuş ve dünyanın çeşitli yerlerinde antik eser sertifikasıyla satışa çıkartılmış eserler olup şimdi bulundukları yerlere iade edileceklerdir.

İtalyan polisi tarafından yapılan açıklamaya göre ise kaçakçılık organizasyonu İtalyan sanat tüccarı Gianfranco Becchina ve karısının İsviçre’de sahip oldukları bir sanat galerisi ile bağlantılı olarak yapılan bir araştırma sonucu ortaya çıkartılabilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre bu iki ülke arasında çok gelişmiş bir kaçakçılık ağının varlığı tespit edilmiştir.

Çalıntı sanat eserleri bölümünün başında bulunan Mariano Mossa bu çalıntı eserlerin sahte belgelerle Almanya, İngiltere, Amerika, Japonya ve Avusturalya gibi ülkelerde satılmayı planlandığını ama daha öncesinde İsviçre’ye getirilerek restorasyondan geçirildiğini belirtmiştir.

Becchina’nın İtalya’da, eşinin ise İsviçre’de tutuklanmasının ardından İtalyan hükümeti bu eserlerin halka açık alanlarda sergiye çıkartılacağına dair söz vermiştir.

Kaynak: http://artdaily.com/news/75937/Italian-government-seizes-more-than-5-000-looted-antiquities-in-record-45-million-euro-haul#.VMYKHP6Ue2b  

AFP PHOTO / FILIPPO MONTEFORTE.