İZMİR’DE KAÇAKÇILIK OPERASYONU VE 4 BİN 238 PARÇA TARİHÎ ESER

İzmir’in Bornova ve Kemalpaşa ilçelerinde düzenlenen iki kaçakçılık operasyonunda toplam 4 bin 238 tarihî eser ele geçirildi. Jandarma ve polis ekiplerinin ortak düzenlediği bu operasyonun, İzmir’de tarihî eser kaçakçılığına yönelik olarak son zamanlarda düzenlenen en büyük operasyon olduğunu belirtildi.

İzmir İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin, geçtiğimiz hafta sonu Bornova’da durdurdukları bir şüpheli araç içinden Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu kapsamında olan 1 heykel, 26 sikke, 2 mühür, 7 süs eşyası ve farklı dönemlere ait 7 tarihî eser bulundu. Şüpheli araç içerisindeki iki kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

 

Soruşturmayı derinleştiren jandarma ve polis, araçta yakalanan T.T’nin Kemalpaşa ilçesindeki evinde çok sayıda tarihi eser bulundurduğunu ve daha sonra bunların ele geçirilmesini engellemek için kayınbiraderine ait araca sakladığını tespit etti.

 

Takip sonucu Kemalpaça ilçesinde durdurulan söz konusu araçta yapılan aramada 3 bin 829 sikke, 185 ok ucu, 14 mühür, 45 yüzük, 8 ağırlık, 9 çan, 32 taş obje, 2 insan başı tasvirli obje, 68 taş ve metal obje, 1 pişmiş toprak kandil, 1 pişmiş toprak sürahi, ve 1 metal vazo olmak üzere toplam 4 bin 195 tarihî eser ile 1 dedektör ele geçirildi. Her iki operasyonda ele geçirilen toplam 4 bin 238 parça tarihî eser İzmir Müze Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

 

Yetkililer bunun İzmir’de tarihî eser kaçakçılığına yönelik olarak son zamanlarda düzenlenen en büyük operasyon olduğunu belirtti.

 

milliyet.com.tr