İzmir’deki Karabel Kaya Kabartması Defineciler Tarafından Tahrip Edildi

İzmir’in Kemalpaşa ilçesi yakınlarındaki Karabel geçidinde yer alan Hitit dönemine ait Karabel Kaya Kabartması, defineciler tarafından tahrip edildi.

 

Fotoğraf: Başak Naz Aydemir

 

Sosyal medyada kaya kabartmasının görsellerini paylaşan Bengi İnak, Aktüel Arkeoloji Dergisi’ne yaptığı açıklamada; 3 Mart Pazar günü, saat 13.00 sularında Kemalpaşa-Torbalı yolu üzerindeki Karabel Hitit Kaya Kabartması’nı arkadaşıyla birlikte ziyaret ettiğini, bu ziyaretleri sırasında bir tahribatla karşılaştıklarını söyledi.

 

Anıtta yer alan erkek figürün gövdesinin biraz altında, hilti ile açıldığını düşündükleri geniş çaplı bir delik gözlemlediklerini söyleyen İnak, figürün bacak kısımlarının parçalandığını ve parçalanan kısımların çeşitli bakır tel parçaları ile hala zeminde durduğunu belirtti. Bir önceki gece İzmir civarında havanın yağışlı olduğunu ve kayadaki boşluklardan hala suların sızmakta olduğunu gördüklerini de sözlerine ekledi. Ufalanan kaya parçalarının kaygan toprağa rağmen hala toprak üzerinde durmasından ötürü tahribatın yakın zamanda gerçekleştiğini düşünen İnak, Nif Dağı ve çevresinde birkaç yıldır defineci tahribatlarının arttığını, önlem alınmazsa bu tür haberlerin devamının geleceğini ve olayla ilgili İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ihbarda bulunduklarını ekledi.

 

Gün içerisinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İzmir Arkeoloji Müzesi konuyla ilgili olarak dergimize, olaydan dolayı üzüntü duyduklarını, gerekli işlemlerin başlatılıp bölgeye bir araştırma ekibi göndereceklerini söyledi.

 

Ancak 2008-2009 yıllarına ait bir rapor, daha önce de gerekli kurumlara ihbar yapıldığını ancak geçici önlemlerin alındığını gözler önüne seriyor. Öğr. Gör. Ceren Baykan tarafından yazılan bu raporda Baykan aynen şunları aktarmış:

 

“Ayrıca anıtın kaçak kazıcılar tarafından dinamitlenerek arkasına bakılmak istenmesi nedeniyle anıt yüzeyine açılan dinamit yerleştirme delikleri daha önce bölgede araştırma ve kazı projesi yürüten Prof. Dr. Elif Tül Tulunay tarafından bildirilmiştir.

 

Nif (Olympos) Araştırma ve Kazıları ekibi olarak 2008 ve 2009 yıllarında yapılan gezilerde de bazı tahribatlar tespit edilerek İzmir Arkeoloji Müzesi’ne iletilmiştir. Eski ve yeni fotoğraflar ile 2008-2009 gezilerindeki gözlemlerime dayanarak bozulmalar ve olası nedenlerinin tespit edilmesi, ardından uygun önerilerin sunulmasıyla ileriki koruma ve onarım projelerine katkı sağlanacağı düşüncesindeyim.”

 

Öyle görülüyor ki 10 sene öncesinde gündeme gelen bu konu ile ilgili önlem alınmaması, bugün böylesine değerli bir kültürel yapıtın yok olmasına sebep oldu!

 

Karabel Kaya Anıtı

 

Karabel Kaya Anıtı, MÖ 2. binyılda Seha, Mira ve Harpalla ülkeleri sınırlarının kesiştiği noktada yer alan, ana kaya yüzeyine işlenen 2,32 metre yüksekliğindeki bir kabartmadır. Kabartmada, sağa doğru yönelmiş kıyafetli bir erkek figür, ileri uzanmış sol elinde bir mızrak, sağ omzunda ise yay tutar halde betimlenmiştir. Herodotos’un da eserlerinde değindiği bu anıt üzerinde yer alan, baş ile mızrak ucu arasındaki hiyeroglif yazıt kalıntısı Hawkins tarafından şu şekilde okunmuştur:

 

Tarkasnawa, Mira (ülkesi)Kralı / Mira ülkesi kralı Alantallis (’in oğlu) / Mira ülkesi kralı (...)’nın torunu.

 

Haber: Aktüel Arkeoloji Dergisi

Görsel ve İhbar: Bengi İnak - Başak Naz Aydemir

Fotoğraf: Bengi İnak