İZMİT´TE ROMA DÖNEMİNE AİT TAPINAK MERDİVENLERİ BULUNDU

Kocaeli´nin İzmit ilçesinde yapılan kazı çalışmalarında, Roma İmparatorluk Dönemine ait olduğu tahmin edilen mermerden 17 basamaklı "tapınak" merdivenleri bulundu.

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde yapılan kazı çalışmalarında, Roma İmparatorluğu Döneine ait olduğu tahmin edilen mermerden 17 basamaklı "tapınak" merdivenleri bulundu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmit'in Roma İmparatorluğu'na da başkentlik yaptığını, döneminin en görkemli saray heykellerinin yapıldığı bir liman kenti olduğunu söyledi.

Zamburkan, yaklaşık iki ay önce Çukurbağ Mahallesi'ndeki 3. derece sit alanında inşaat için bir vatandaşın sondaj yapmak istemesi üzerine müze müdürlüğü gözetiminde çalışma yapıldığını, bu sırada heykel bulunması üzerine de kazı başlatıldığını anlattı. Kalıntıları ortaya çıkarıp turizmin hizmetine sunacaklarını vurgulayan Zamburkan, şöyle devam etti: "Bölgedeki çalışmalar kapsamında Roma İmparatorluğu Dönemine ait olduğu tahmin edilen mermerden yapılmış 17 basamaklı "tapınak" merdivenlerine rastlandı. Bu kazının ilk aşamasında da burada bir 'sağlık tanrıçası' denilen heykel de çıkmıştı. Bu merdivenlerin yukarıya doğru devam ettiğini görüyoruz. Merdivenlerin alt tarafında da bir tünel kalıntısı var. Yapıların birbiriyle bağlantılı olduğunu düşünüyoruz. Sahilden kaleye kadar birbiriyle tünellerle bağlantılı olduğunu tahmin ediyoruz. Burası Nikomedia'nın kurulduğu bir alan. Tarihi eserlerin bu bölgede olduğunu düşünüyoruz."

Kaynak :http://aa.com.tr/tr/kultur-sanat/roma-donemine-ait-tapinak-merdivenleri-bulundu/590693

Muhabir: Kadir Yıldız Muhabir: Kadir Yıldız