İZNİK GÖLÜ´NDE BULUNAN BAZİLİKA SUALTI MÜZESİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Geçen yıl Bursa’nın kuzey batısındaki İznik Gölü’nde bulunan ve yaklaşık olarak 1600 yıl öncesine tarihlenen bazilika kalıntıları sualtı müzesine dönüştürülüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da onaylanan sualtı müzesi projesi Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek.

 
Geçen yıl Bursa’nın kuzey batısındaki İznik Gölü’nde bulunan ve yaklaşık olarak 1600 yıl öncesine tarihlenen bazilika kalıntıları sualtı müzesine dönüştürülüyor. 
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da onaylanan sualtı müzesi projesi Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek. 
Uludağ Üniversitesi Arkeoloji bölüm başkanı Mustafa Şahin, bazilikanın şehrin kültürel ve tarihi mekanlarının bir dökümünü oluşturmak amacıyla yapılan havadan fotoğraflama çalışması sonrasında keşfedildiğini belirtiyor. 
Arkeologlar, tarihçiler ve sanat tarihçileri yapının 740 yılında meydana gelen deprem sonucu yıkıldığını tahmin ediyorlar. Yapının, Hristiyanlara karşı cezalandırmaların ve yasakların fazla olduğu, Roma İmparatorları Dicoletian ve Galerius zamanında şehit edilen dindar Hristiyan azizleri arasında yer alan Aziz Neophytos onuruna inşa edildiği biliniyor. Kaynaklara göre Neophytos, Roma İmparatorluğu’nda Hristiyanlığa karşı dini anlayışın kalıcı olarak oluşturulmasından on yıl önce, MS 303 yılında Romalı askerler tarafından öldürülen bir aziz. 
Şahin’in açıklamalarına göre kilise bu azizi onurlandırmak için onun adıyla onun öldürüldüğü yerde inşa edilmiş. İnşa edildiği tarih tam olarak bilinmemekle birlikte 313 yılından sonra inşa edilmiş olması oldukça muhtemel. 
Şahin, yaptığı açıklamada “bizim için önemli olan bir tarih daha var. Yapının, İznik’teki ilk konseyin toplanmasından sonra yani 325 yılında inşa edilmesi oldukça mümkün. Her koşulda bu kilisenin 4. yüzyılda veya daha sonrasında inşa edildiğini düşünüyoruz. İlginç olan Orta Çağ’dan ölümü gösteren gravürlerin var olması. Bu gravürlerde Neophytos’un göl kıyısında öldürüldüğü görülüyor” diyerek açıklamada bulunuyor.
Antik kaynaklara göre, Hristiyanlar Orta Çağ’da kiliseye yaptıkları ziyaretler sırasında kesinlikle İznik’e de uğramaktalar. Şahin’ e göre  “söylentilere göre İznik’te yaşayan ve sıkıntısı olan insanlar Neophytos’un vücudundan yardım dilerlermiş”. 
Bazilika üzerindeki yüzey ve sualtı çalışmaları turizme hizmet olarak devam etmekte. Buluntular üzerinde Orcan Gemi Kurtarma ve Deniz İnşaat ile Jeomarine Alan ve Deniz Araştırma şirketleri işbirliğinde 10 günlük bir sualtı ve su üstü çalışması gerçekleştirilmiş durumda.  
Orcan Gemi Kurtarma ve Deniz İnşaat’ından Tuğrul Orcan, alanı bir sualtı müzesine dönüştürmek amacıyla çalışmalara başladıklarını belirtiyor. Orcan “projenin oluşturulması bir sonraki aşama olacak, çünkü şu anda alanda sualtında bazilika dışında başka arkeolojik kalıntı olup olmadığı araştırılıyor. Sismik değerler ve batimetrik sonuçlar incelenecek ve bina araştırması yapılacak” diyerek çalışma planlarını belirtiyor. 
Bazilikanın keşfi Amerika Arkeoloji Enstitüsü tarafından belirlenen 2014 yılının en önemli 10 arkeolojik buluntusu içinde yer alıyor. 
 
Kaynak: http://www.hurriyetdailynews.com/basilica-in-lake-iznik-to-become-underwater-museum-.aspx?pageID=238&nid=80640