İZNİK GÖLÜ´NDE KEŞFEDİLEN BAZİLİKADAKİ ÇALIŞMALAR KIŞ AYLARINDA DA DEVAM EDECEK

İznik Gölü´nde geçen yıl tesadüfen keşfedilen bazilikanın sualtı arkeolojik araştırmalarının kışın da devam etmesi için kullanılacak filika İznik Gölü´ne getirildi.

İznik ilçe merkezinde, kıyıdan 20 metre açıkta bulunan ve üst bölümü yaklaşık 2 metre derinlikte olan bazilika üzerindeki çalışmalar devam ediyor. 1.500 yıl önce Roma askerleri tarafından Aziz Neophytos adına inşa edilen bazilikadaki sualtı arkeoloji çalışmaları kış aylarında da devam edecek. Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin başkanlığında yürütülen çalışmalar sonucunda, önemli verilere ulaşılması hedefleniyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin İznik'teki "Tarihi Kültürel Mirası Tespit ve Havadan Fotoğraflama Çalışmaları" sırasında tesadüfen fark edilen yapı hakkında bilgi veren Kazı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Aziz Neophytos'un önce bazilikanın içine gömüldüğünü, ardından 740'da meydana gelen deprem nedeniyle yakındaki Koimesis Kilisesi'ne götürüldüğünü belirtti. Erken Bizans Çağı'na tarihlenen yapı, Amerikan Arkeoloji Enstitüsü tarafından yayımlanan Archaeology isimli derginin bu ayki sayısında 2014 yılının en önemli 10 arkeolojik keşfi arasında gösterildi. İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, bölgedeki yüzey araştırmalarının bittiğini duyurdu. İkinci aşama için gereken iznin Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan alındığını belirten Ali Hamza Pehlivan, Uludağ Üniversitesi'nin bilimsel ekibi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle asıl arkeoloji çalışmalarının başlayacağını bildirdi. Prof. Dr. Mustafa Şahin başkanlığındaki 25 kişilik ekip tarafından yaz aylarında başlatılan çalışmalara, kiralanan filikayla kış aylarında da devam edilebilecek. Bazilikadaki incelemenin ardından hazırlanacak rapor doğrultusunda, bazilikanın bulunduğu alanın sualtı arkeoloji müzesine dönüştürülmesi planlanıyor. 

 

 

Kaynak: sondakika.com