İZNİK SURLARI İÇİNDE YENİ BİR FRESK KEŞFEDİLDİ

Bizans ve Roma tarihi ile ilgilenen nakkaş Yalçın Öztürk, Bursa’nın İznik ilçesindeki surlarda 2 yıl önce yeni bir fresk keşfetti. O günden bu yana koruma altına alınmayan fresk, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

 

 

 

İznik surlarının Yenişehirkapı’ya uzanan kısmındaki bir burcun iç duvarında keşfedilen freskte, bir aziz at üzerinde elinde mızrakla bir ejderi öldürürken betimleniyor. Yüksek oranda tahrip olmuş olan freskten bugün geriye yalnızca atın arkası ve kuyruk kısmının ulaştığı bildirildi.

 

ACİLEN KORUMA ALTINA ALINMALI

 

Yalçın Öztürk, yaptığı açıklamada “Yabancı tarihçi ve seyyahların söz ettiği burç içerisindeki aziz freski burada. Çocukluğumda burayı hatırlıyorum. Daha bütün ve sağlamdı. Tarihçilerin de bahsetmesi üzerine iki yıl önce merak edip tekrar geldim. Bahsedilen fresk hakikaten buydu. O dönemki kaymakama durumu anlattım. Korumaya almamız gerektiğini söyledi. Ancak tayin olup gidince sahipsiz kaldı ve tahribat gördü. İki ay önce yine başka yetkililere haber verdim. Ancak yine netice alamadım. Duvar üzerinde tahribat halen devam etmekte. Bugün freskten kalan atın arka kısmı ve örgülü kuyruğu. Atın rengi toprak rengi. Beyaz olsaydı Aziz George olacaktı. Atın toprak kırmızısı olması ve kuyruğunun örgülü olması, bunun Selanikli Aziz Dimitros olma ihtimalini akla getiriyor. Ancak yine de tarihçiler buraya gelip, bunun hangi azize ait olduğunu netleştirmeli. Ellerini çabuk tutmaları gerekiyor, freskten geriye pek bir şey kalmadı. Bu freskin burca işlenmesinin sebebi, burasının belki de bir şapel olduğunu gösteriyor.” dedi.

 

 

 

Kaynak: https://www.cnnturk.com/