İZNİK´TE ÜZERİ ASFALTLA KAPLI ROMA MOZAİKLERİ

İznik´te geçen yıl yapılan bir kanalizasyon çalışması sırasında bulunan Roma Dönemi´ne ait taban mozaiğinin bir bölümünün üzeri asfaltlandı.

Bursa’nın İznik ilçesinde, geçen yıl gerçekleştirilen kanalizasyon kazısı sırasında bulunan Roma Dönemi taban mozaiğinin giriş noktası, belediye ekipleri tarafından asfaltlandı. Taban mozaiğinin yoldan ahır olarak kullanılan bir binaya doğru ilerlediğini belirten İznik Müze Müdürlüğü yetkilileri, ön kazının yapıldıktan sonra kamulaştırma için bakanlığa başvuru yapıldığını; fakat kamulaştırmanın gerçekleşmediğini söyledi. Mozaik üzeri jeotekstil malzemeyle kaplandıktan sonra, üzerine dere kumu dökülerek koruma altına alındığı ve kamulaştırma gerçekleşirse arkeoloji kazının yapılacağı belirtildi. İznik Belediye Başkanı AK Partili Osman Sargın ise, taban mozaiğinin binanın altına doğru ilerlediğini ve asfaltlanan bölgeyle ilgisi olmadığını söyledi.

2 metre derinlikte bulunan insan yüzü figürlü taban mozağinin, bir Roma sarayı kalıntısı olabileceği bildirildi. İznik Müze Müdürlüğü, daha önce mozaiğin yer aldığı alanda genişletme çalışması yapımıştı.  İnsan yüzü figürlü mozaiğin etrafındaki toprak tabakayı yaklaşık 1 metrekare genişliğinde açarak büyüten arkeologlar; mozaiğin yılan figürleri ile devam ettiğini, toprakta kalan bölümlerde de yine altıgen biçiminde farklı motiflerin olduğunu tespit etmişti. Müze müdürlüğünün yaptığı çalışmanın ardından üzeri örtülen bölge, geçtiğimiz günlerde İznik Belediyesi tarafından asfaltlandı.

Haber: Mehmet BULDU