İZNİK’TEKİ BATIK KİLİSE SU ALTI MÜZESİ OLACAK!

Bursa’nın İznik ilçesinde, İznik Gölü’nün 20 metre açığında su altında bulunan bazilikanın “Sualtı Müzesi” yapılması planlanıyor.

 

2014 yılı başında, Bitinya, Roma, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapan İznik’te, kıyıdan 20 metre açıkta gölün 2 metre derinliğinde, erken dönem Hristiyan mimarisinin izlerini taşıyan, Roma dönemine ait anıtsal bir bazilika bulunmuştu. 2013 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından İznik’te başlatılan “Tarih-Kültür Mirası” tespiti için havadan çekilen fotoğrafların incelenmesi sonucunda tesadüfen keşfedilen bazilika ile çalışmalar 2 yılı aşkın süredir sürüyordu. Geçtiğimiz günlerde İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bazilikanın yer aldığı bölgede incelemelerde bulunarak çalışmaların son durumu hakkında yetkililerden bilgi aldı.

 

Yaptığı açıklamada bazilika kalıntılarının tüm dünyanın ziyaret edebileceği, “dünyadaki en güzel sualtı müzesi” olarak turizme kazandırılmaya çalışacağını vurgulayan Altepe, çalışmaların turizm açısından ilçeye ve ülkeye büyük bir değer katacağını ifade etti. Geçmişi yaklaşık 2 bin yıla dayanan bu tarihi mekânın ziyaret edilmesi için gerekeni yapacaklarını söyleyen Altepe, İznik'e ve bölgeye değer katan, aynı zamanda Hristiyan âlemi için de çok önemli olan bu bazilikanın kalıntılarının ziyaret edilebilmesi için çalışmaların hızlandırılacağını ifade etti.

 

Erken Hristiyanlık döneminin en önemli şehirlerinden biri olan ve medeniyetlere başkentlik yapan İznik’te bulunan bu bazilikanın yaklaşık 1800-1900 yıllık olduğu ve depremlerle birlikte gölün içinde, suyun 3 metre altında kaldığı düşünülüyor.

 

 

BAZİLİKA KALINTILARINDA 110 ADET SİKKE BULUNMUŞTU!

 

Batık bazilika çalışmalarında daha önce 110 adet sikke bulundu. Küçük bir alandan çok sayıda sikke çıkmasının nedeni bilinmemekle birlikte, günümüze ulaşan bu 110 sikkeden durumu iyi olan yok denecek kadar az. Büyük bir bölümünün yüzeyinde, bir betim olduğu bile anlaşılamayacak oranda aşırı korozyon dikkat çekmekteyken, bir bölümünde ise sadece motif olduğu seçilebilmektedir. Bazilika kalıntısı sikke buluntuları arasında en erken tarihli olanlar Roma İmparatoru Antonius Pius Dönemi’ne (138 – 161) aittir. İyi durumda olan sikkelerin büyük çoğunluğu ise I. Constantinus (307/310-335) dönemine aittir. Sikkelerde yapılan çalışmalar sonucunda su altında keşfedilen bu bazilikanın, Hıristiyanlığın kabulünden sonra İznik’te inşa edilen en erken tarihli kiliselerden biri olduğu söylenebilir.

 

AA / Bursa'da Zaman / Bursa Büyükşehir Belediyesi