İZNİK´TEKİ ZEYTİN TARLASI LAHİT MÜZESİ OLACAK

Bursa’nın İznik ilçesi Hisardere köyü yolu üzerinde geçtiğimiz yıl bir zeytin tarlasında çıkan Roma dönemine ait lahit mezarlar turizme kapılarını açacak.

İznik’te önceki yıl kasım ayında, ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta Hisardere Köyü yolu üzerindeki zeytinlikte, defineciler tarafından üst kapağı kırılmış lahit bulunmuştu. İznik Müze Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan kazıda, ’Geç Roma Dönemi’ olarak adlandırılan 3’üncü yüzyıldan kalma lahit ortaya çıkarılmıştı. 15 dönüme yakın zeytinlik alanın kamulaştırılma çalışmaları devam ederken Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu alanda geniş çaplı arkeolojik kazı çalışması başlatarak buradan çıkartılan lahitleri o bölgede sergileyecek.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan İznik Belediye Başkanı Osman Sargın,”Hisardere köyü yolundaki zeytinliğin kamulaştırılmasına yönelik mahkeme işlemleri sürüyor. Sonuçlandığında burasını açık hava lahit müzesi yapacağız. Müzedeki lahitler de bu alana taşınacak. Türkiye'nin ilk lahit müzesi İznik'te olmuş olacak. Buda İznik'in dünya turizmine yeni bir pencere açmış olacak" dedi.

 

http://www.hurriyet.com.tr