JAPON ARKEOLOGLAR PİRAMİTLERİN İNŞASININ ARDINDAKİ BİLİNMEYENLERİ ÇÖZMEK İÇİN LAZER VE DRONE TEKNOLOJİSİ KULLANIYOR

Japon araştırmacılar, Mısır piramitlerinin inşasının ardındaki gizemleri çözmek için gelişmiş lazer tarayıcılar ve drone’lar kullanarak haritalandırma çalışmalarına başladı.

Nagoya Üniversitesi'nden arkeolog Yukinori Kawae liderliğindeki bir ekip Şubat ayında, Tokyo merkezli bir yapım şirketi olan TV Man Union Inc. ile piramitlerin detaylandırılma çalışmalarının bir parçası olarak sponsorluk antlaşması yaptı. Ekip ayrıca çeşitli açılarından Giza Büyük Piramiti’nin fotoğrafını çekmek için drone desteği sağladı.

 

Mart ayında ise Kawae'nin ekibi dev piramidin etrafında 10'dan fazla lazer tarayıcı kurdu. Sonrasında ayrıntılı olarak üç boyutlu bir görüntü oluşturmak için lazer ışınları ile yapıdaki her bir taşın yerleri ve şekli tam olarak ölçülmeye çalışıldı. Grup bu çalışmasında Çek Mısır Bilimi Enstitüsü ile birlikte çalıştı.

 

Arkeolog Yukinori Kawae piramit inşasının, buluntuların ve yapılan incelemelerin yetersizliği nedeni ile bir çeşit suç soruşturmasına benzetilebileceğini belirtti. Geleneksel teorilerde, Büyük Piramit'i oluşturmak için kullanılan her bir taşın ağırlığının aşağı yukarı aynı olduğu düşünülüyordu. Ancak yakın tarihli bir bulgu, bunların 300 kg'dan 60 tona kadar değişebileceğini gösterdi.

 

Kawae'ye göre, araştırma ekibi toplam yedi piramidin ölçümünü tamamladı. Verilerin son halini alması için toplanan görüntüler dijital ortamda işlenecek.

 

Kawae, piramitlerin yapım yöntemleri arasında fark olabileceğine inandığını belirtti ve araştırmacıların ayrıntılı haritaları karşılaştırarak antik Mısır yapılarının arkasındaki gizemleri çözmeye daha fazla yaklaşacaklarını umduğunu söyledi.

 

Firavun Khufu (Keops) için inşa edilen piramit, inşa sırasında yüksekliği 147 metre olarak tahmin ediliyordu. Fakat ölçümlerin doğru yapılabilmesi için çok büyüktü ve her taşın boyutları da dâhil olmak üzere yapıyı detaylı olarak gösteren hiçbir yüzey haritası yoktu. Bu yapının tamamlanması için 3 milyon kadar taşın kullanıldığına inanılıyor.

 

Antik insanların piramitleri nasıl inşa ettiği üzerine çeşitli teoriler vardır; bazı araştırmacılar, işçilerin düz rampada taşları sürükleyerek yükselttiğini ileri sürmüştür. Diğerleri ise yapı malzemelerinin, bir piramidin her yanına sarılmış rampalar üzerindeki son konumlarına sürüklendiğini iddia etmiştir.

 

Kawae’nin yaptığı açıklamaya göre ekip, gelecekteki akademik çalışmaların temelini oluşturacak verileri toplamayı ve piramitlerin nasıl yapıldığını bilimsel bir şekilde ortaya koymayı planlıyor.

 

http://www.japantimes.co.jp