JAPONYA AFGANİSTAN´DAN KAÇIRILAN TARİHİ ESERLERİ İADE ETTİ

Afganistan Ulusal Müzesi, iç savaş sırasında kaybedilen, ancak daha sonra Japonya’da bulunup korunan tarihi eserlerin bir kısmını sergileyecek. Kabil’deki müze, hükümet yetkililerini davet etti. Medya ise Japonya’dan Dönen Eserler Sergisinde yer alan yaklaşık 30 eseri görüntüleyecek.

İç savaş sırasında Afganistan’dan kaçırılan ve Japonya’da bulunan eserlerden 102 tanesi de geçen yıl Japonya tarafından iade edilmişti.

 

Bu eserler Geç Japon Tarzı ressamlarından Ikuo Hirayama’nın insiyatifiyle toplanmış ve korunmuşlardı. UNESCO’nun bu iyi niyet elçisi Doğu ve Batı’yı birbirine bağlayan ve antik ticaret yolu olan İpek Yolu’ndaki kalıntıları korumak için kendini adamıştı.

 

Dönen parçalar İpek Yolu kültürünün değerli kalıntıları olarak kabul ediliyor. Bunlar arasında yer alan “Zeus’un Sol Ayağı” antik Afganistan’daki Yunan uygarlığının etkisini gösteriyor. “Kasyapa Kardeşler tarafından tapılan Buda” isimli bir heykel ise Budist sanatının başyapıtı olarak biliniyor.

 

Müze müdürü Fahim Rahimi, bulunan eserleri koruyanlara ve iade edenlere teşekkür etti. Japonya Büyükelçisi Mitsuji Suzuka ise, diğer ülkelerin de yağmalanan eserleri Afganistan’a iade etmek için çalışacağını ümit ettiklerini söyledi.

 

https://www3.nhk.or.jp/