KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ´NDE ULUSAL KÜLTÜR BELGELİĞİ KURULUYOR

Türkiye´de ilk kez bir yönetmenin arşivi akademi tarafından sahiplenildi.

Kadir Has Üniversitesi bünyesinde, Türkiye'nin tarihine ışık tutacak olan 'Ulusal Kültür Belgeliği' kuruluyor. Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın koordinasyonuyla tanıtılan belgelik; sanat, kültür ve siyaset dünyasının önemli isimlerinin özel arşivlerinin biriktirileceği bir arşivler koleksiyonu olacak. İlk olarak yönetmen ve senarist Ali Özgentürk'ün arşivindeki belgelerin dâhil edilmekte olduğu Ulusal Kültür Belgeliği, bir yönetmenin arşivinin akademi tarafından sahiplenilmesi yönüyle Türkiye'de bir ilk. Arşivde bulunan yazışmalar, mektuplar, video çekimleri, film ve video kayıtları, mekân ve insan fotoğrafları, kamera arkası görüntüleri, belgesel filmler ve çok sayıda söyleşi kullanıma açılacak. Kadir Has Üniversitesi'nde bulunan Bilgi Merkezi'nde kurulan bu arşivler koleksiyonuyla, Türkiye'nin kültürüne, sanatına ve siyaset hayatına emek vermiş önemli kişilerin ellerindeki birikimin değerlendirileceği bir imkân sunuluyor.

Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, bunun pasif bir depolama işlemi olmadığını, belgelerin dijital ortama aktarılarak uluslararası bir niteliğe sahip olacağını belirtti. Arşivi alınan kişiler hayattaysa dört döneme kadar üniversitede bulunma, bir atölye çalışması içinde yapıtlarını, emeğini, birikimini öğrencilerle paylaşma imkânı tanınacak. Ayrıca, arşivlerin işlenmeye muhtaç parçaları üzerinde çalışılarak, bunların gelecek kuşaklara aktarılması tasarlanıyor.

Ali Özgentürk'ün, 1950’den buraya kadar politika, edebiyat, hapisteki, dışardaki ve sinema hayatına dair belgeleri içeren arşivinde, Yılmaz Güney fotoğrafları ve Yaşar Kemal ile birlikte çektikleri ve daha önce yayımlanmamış bir belgesel de yer alıyor. Arşivde; 150 saatlik film kaydı, 500 saati dolduran Akira Kurosawa, Bernardo Bertolucci, Anthony Quinn, Alan Parker, Atıf Yılmaz, Yılmaz Güney, Yaşar Kemal, Aziz Nesin, TürkanŞoray, Uğur Yücel, Tomris Uyar, İlber Ortaylı, Abidin Dino, Yılmaz Erdoğan, Sezen Aksu ve diğer pek çok değerli isimle röportajları, söyleşileri, mektuplaşmaları, ses bantları, belgesel çalışmaları, film kayıtları, daha önce yayımlanmamış 1960-1070 yıllarına ait belgeseller ve senaryo çalışmaları yer alıyor.

 

 

http://www.khas.edu.tr/

http://bilgimerkezi.khas.edu.tr/