KAHİRE’DE YENİ BİR ANTİK MISIR TAPINAĞI BULUNDU

Kahire’de yapılan kazılarda Mısır’ın 30. Hanedan Firavunu I. Nectanebo dönemine ait yeni bir tapınağa ait kalıntılara ulaşıldı.

Mısır Tarihi Eserler Bakanı Memduh el-Damadi tarafından yapılan geçtiğimiz hafta yapılan basın açıklamasında, Kahire’nin Mataria semtinde, modern kent yerleşiminin altında 2,400 yıllık tapınak kalıntılarının ortaya çıkarıldığı duyuruldu.

Buluntuların, Mısır-Alman ortaklığında yürütülen kazı çalışmaları sırasında ortaya çıktığını belirten Damadi, tapınağın Mısır’ın 30. Hanedan Firavunu I. Nectanebo döneminde (MÖ 379-360) yapıldığını aktardı.

Kazı çalışmalarında kireçtaşından yapılmış revak kalıntıları ve antik bir Mısır tapınağına ait olabileceği düşünülen çok iyi korunmuş bir tavan ortaya çıkarıldı. Kazılarda ayrıca, tapınağı dışarıdan çevreleyen bir kerpiç duvar kalıntısı ile Yeni Krallık Dönemi (MÖ 1580-1080) Firavunu Merneptah’ ait bir büst bulundu. 

Kazıda görev alan arkeolog Şerif el-Sabban, The Cairo Post’a yaptığı açıklamada I. Nectanebo’nun, Büyük İskender’in Mısır’ı fethinden önce bölgeyi yöneten son yerel hanedanlık olan Otuzuncu Hanedan’ın kurucusu olduğunu belirtti.

Daha önceden Heliopolis’te gerçekleştirilen yüzey araştırmalarında, Kahire’nin bu bölgesinde, modern kent yerleşimi altında tarihöncesi yerleşimler olduğu saptanmıştı.

Sabban’a göre tapınaklarda kullanılan taşların sonradan yağmalanıp modern yapılarda yeniden kullanılmasından ötürü bir zamanlar antik Mısır’ın en kutsal şehirlerinden biri olan Kahire’den artık fazla bir şey kalmamıştır.

Antik Mısır’da Iunu olarak bilinen Heliopolis Mısır’ın en eski başkentidir. Bölge ilk olarak 20. yüzyılın başlarında kazılmış olup birçok eser özel koleksiyonlara girmiştir. Bölgede yapılan kazılarda, olasılıkla Mısır’ın günümüze ulaşmış en eski dikilitaşı olan, Orta Krallık Dönemi Firavunu I. Senusret’in obeliski bulunmuştur.

Kaynak: http://www.thecairopost.com/news/170167/topnews/ruins-of-ancient-egyptian-temple-unearthed-under-modern-cairo