KANADA´DA 13.000 YILLIK FOSİLLEŞMİŞ AYAK İZLERİ

Kanada’nın batısında bulunan British Columbia eyaletine bağlı Calvert Adası’nda, kıyı şeridinin hemen altında bulunan fosilleşmiş ayak izleri, Kuzey Amerika’nın en erken tarihli ayak izleri olabilir.

Victoria Üniversitesi ve Hakai Enstitüsünden bilim adamlarının yer aldığı büyük bir araştırma ekibinin yürüttüğü kazılarda, bir erkek, bir kadın ve bir çocuğa ait oldukları belirlenen fosilleşmiş ayak izlerine rastlandı. En az 13.000 yıllık olduğu anlaşılan ayak izlerinin yakınında bir de kamp ateşi kalıntılarına rastlandı.

Yapılan radyokarbon tarihlemede kömürün 13.200 yıllık olduğu tespit edildi. Amerika kıtasında tespit edilen en erken tarihli ayak izlerinin 14.500 yıllık olduğunu ve Şili’deki Monte Verde’de bulunduğunu aktaran araştırma ekibinden arkeolog Duncan McLaren, Kanada’da bulunan bu ayak izinin Kuzey Amerika’da bilinen en eski fosilleşmiş ayak izi olduğunu belirtti. McLaren, 14.000 yıl öncesine tarihlenen insan aktivitesi kalıntılarına Washington, Oregon ve Alaska’da da rastlandığını ancak bunların hiçbirinde fosilleşmiş ayak izine rastlanmadığını da sözlerine ekledi.

Ayak izlerinin sahiplerinin ateş etrafında çeşitli aktiviteler yapmış olabileceğini öne süren proje ekibi, ayak izlerinin gri renkli bir killi toprak içerisine bırakıldığını, izlerin daha sonra siyah kum ile dolduğunu, böylelikle de korunmuş olduklarını belirtiyor.

McLaren, Kanada ve Kuzey Amerika’nın genellikle kısa bir geçmişe sahip olduğu gerekçesiyle önemsenmediğini ancak bu tür çalışmalarda ortaya çıkan verilerin, bunun aksini kanıtladığını, kıtanın aslında çok uzun bir geçmişe sahip olduğunu belirtiyor.

Kaynak:http://news.nationalpost.com/news/canada/footprints-found-on-a-remote-b-c-island-could-be-13000-years-old-the-oldest-in-north-america#__federated=1