KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN´IN MACARİSTAN´DAKİ KAYIP MEZARI BULUNDU

TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı) ve Pecs Üniversitesi işbirliğiyle 2012´de başlayan araştırmanın sonucunda, Macaristan´ın Zigetvar kenti yakınlarında Kanuni Sultan Süleyman’ın kayıp mezarının bulunduğu açıklandı.

Kanuni Sultan Süleyman'ın Macaristan'daki kayıp mezarını bulmak için TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı) ve Pecs Üniversitesi işbirliğiyle 2012'de başlayan araştırmanın sonuçları, dün kamuoyuyla paylaşıldı. Macar ve Türk bilim adamları tarafından ortak yürütülen çalışmanın sonucunda, söz konusu mezarın Zigetvar Üzüm Tepesi'nde bulunduğu açıklandı. Araştırma sonucuyla ilgili dün yapılan basın toplantısında konuşan Prof. Dr. Norbert Pap, tepede sadece mezarın değil, mezar etrafında oluşan küçük Osmanlı kasabasının izlerine de rastlandığını belirtti.

 

 

1566’da Zigetvar kuşatmasında 72 yaşında hayatını kaybeden Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organları çıkartılarak Zigetvar önünde gömülmüş, naaşı ise İstanbul’a nakledilmişti. Daha sonra türbe hâline gelen, ancak aradan geçen yıllar içinde izi kaybolan Zigetvar’daki mezarın, tam olarak nerede olduğunu bulmak için 2012'de bir araştırma komitesi oluşturulmuştu.

 

 

Mezarın yerinin saptanabilmesi için başlatılan çalışmalar kapsamında; Türk ve Macar devlet arşivleri, tapu kayıtları, seyyah notlarının yanı sıra, Alman, Fransız, Hırvat, Avusturya ve İtalyan arşivleri de tarandı. ‘Türbek’ adı verilen Sultan Süleyman Türbesi ve Osmanlı kasabasının 16. yüzyılda yapılmış mimari çiziminin, son olarak bir hafta önce toprak altında yapılan jeotermal taramayla birebir örtüştüğü belirtildi. Bulunan mezarın yüzde 99 oranında Sultan Süleyman'a ait olduğuna inanılıyor.

 

 

theguardian, washingtonpost, bbc turkce, haberturk