KARADENİZ´DE 300 KİLOGRAMLIK PİTHOS BULUNDU

Trabzon´da denize açılan balıkçılar tarafından, 300 kilogram ağırlında bir pithos bulundu. Bütün hâlindeki pithosun, Doğu Roma İmparatorluğu dönemine ait olabileceği düşünülüyor.

Karadeniz'de kaptanı olduğu gemiyle denize açılan Yakup Uzun ve mürettebatı, balık yakalamak için denize attıkları ağları toplarken, yaklaşık 1,5 metre yüksekliğinde bir küp bulduklarını iddia ettiler. Çalışanlar, küpü dikkatli bir şekilde güverteye aldıklarını ve durumu yetkililere haber verdiklerini belirtti. Yetkililerin Araklı Limanı'na gelmesinin ardından, yaklaşık 300 kilogramlık pithos, Trabzon Müzesine getirildi.

Doğu Roma İmparatorluğu dönemine ait olduğu tahmin edilen pithos, zarar görmemesi ve incelenmesi için Trabzon Müzesine getirildi.

Dakikalarca süren çabanın ardından müzeye alınabilen küple ilgili çalışmalara başlayan yetkililer, "pithos" adı verilen bu tür küplerin, Antik Çağ'da genellikle şarap ve zeytinyağı gibi sıvı besin maddelerinin ve kuru tarım ürünlerinin depolanması için kullanıldığını bildirdi.

 

aa.com.tr