KARAMANOĞLU BEYİ NURE SOFİ’NİN MEZARI VİRANE

Karamanoğlu Beyliği’nin kurucusu Nure Sofi’nin ve eşinin, Mersin’in Değirmenlik Yaylası’nda bulunan mezarları içler acısı durumda. Sit alanı içerisinde bulunan mezar için hiçbir çalışma yapılmadığı gibi, yetkili kurumlar da sorunu görmezden geliyor.

Milliyet gazetesinden Mert İnan’ın haberine göre, Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluk alanında olduğu belirtilen tarihi mezarın etrafı taş yığınlarıyla çevrilirken, kulübeyi andıran türbe ise yıkılma riski taşıyor. Mersin’in Mut ilçesi Değirmenlik Yaylası’ndaki tarihi mezar, sit alanı içerisinde yer aldığı için hiçbir çalışmaya izin verilmiyor. 

 

Tarihi türbenin kurtarılması için 3 yıl önce Mut Kaymakamlığı’na dilekçe yazan tarih araştırmacısı Şerafettin Güç, tarihi mirasın korunması için hiçbir çalışmanın yapılmadığını ve bununla birlikte, Nure Sofi’nin mezarında kullanılan Balbal taşlarının da zarar gördüğünü belirtti. Orta Asya Türk kültürünün önemli parçalarından biri kabul edilen ve Anadolu’ya göç sırasında getirilen Balbal taşları, bazı köylüler tarafından evlerinde kullanılmak üzere mezarlıktan alınıyor. Türbe mezarın etrafından her biri en az 3 yüz  yıllık, anıt ağaç niteliğinde ardıç ağaçları bulunuyor.

 

Nure Sofi’ye ait türbenin Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün uhdesinde olduğunu belirten Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Akçay, hem bölge müdürleri hem de vakıflarla görüşüp gerekli girişimlerde bulunacaklarını söyledi. Yetkili kurum ve kişilerin duyarsız kalmaması gerektiğini dile getiren Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz da, mezarın tapusunun kendilerinde olmadığını ve belediye olarak çivi bile çakamadıklarını belirtti. Vakıflardan gelen bir heyetin bölgede inceleme yaptığını öğrendiklerini söyleyen Nebi Yılmaz, bir proje hazırlanmasının söz konusu olabileceğini ve tarihi mezarın bir an önce kurtarılması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 

 

milliyet.com.tr